Ян Мърквичка беше тук
Художникът Стойко Гъганов е изрисувал ликовете на класическите майстори по скалите на тепетата в Пловдив. С особена почит се ползва чешкият живописец Ян Мърквичка /1856-1936 г./ През 1881 г. той пристига в Пловдив и става учител в Жълтото училище ("Св. св. Кирил и Методий"). Пет години по-късно той осъществява първата художествена изложба в европейската столица на културата.
Сред най-известните му картини са "Пловдивски пазар", "Сакаджии", "Циганска веселба", "Птицепродавец", "Хисар капия", "Върби край Марица" и други. Заедно с археолога Вацлав Добруски създават държавния герб на Царство България.
Проф. Мърквичка е вдъхновител и основател на Рисувалното училище в Пловдив. Той убеждава своя ученик и тогавашен министър на просвещението в Източна Румелия Константин Величков да придвижи закон за учредяването на художествената гимназия.
Съединението на Княжество България с Румелийската област през 1885 г. осуетява плановете му на първо време. Чехът, посветил живота и творчеството си на България, се връща към проекта си през 1896 г., когато Величков става образователен министър на България.
С известни трудности депутатите одобряват законопроекта и същата година с княжески указ Ян Мърквичка е назначен за пръв директор на Рисувалното училище в Пловдив.