Вписването в Индикативната листа на ЮНЕСКО е добър знак, но ни предстои много работа
Интервю на Мария Луцова
Вчера ЮНЕСКО включи античните мозайки на Филипопол в Индикативния списък за значими културни и природни обекти. Един от специалистите, които от самото начало проучват и се грижат за римските съкровища, е реставраторът доц. Елена Кантарева – Дечева.
Тя е завършила Националната художествена академия със специалност „Консервация и реставрация”. През 1997 г. специализира консервация и реставрация на живопис в Центъра за художествена консервация в Уилямстаун в САЩ. Работи като реставратор в Националния институт за паметници на културата, а след това и в Археологическия музей в Пловдив.
Доцент е по иконопис и технология и техника на живописта в специалност „Църковна живопис” на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Член е на Съюза на българските художници, на Международния институт за консервация на произведения на изкуството (IIC) – Лондон, на Международния комитет за консервация на мозайки (ICCM).
Тя е експертът по консервация и реставрация, който работи на обекта Голяма базилика заедно с археолога Жени Танкова. Пред PlovdivTime доц. Кантарева описа предстоящите стъпки след влизането на античните мозайки на Филипопол в индикативната листа на ЮНЕСКО:
- Доц. Кантарева, какво предстои оттук-насетне след вписването на Мозайките на древния Филипопол в индикативната листа на ЮНЕСКО?
- Предстои дълъг път, защото това е чакащата листа. Тепърва трябва да подготвим така наречения номинационен файл, който вече ще се гледа много по-дълго и на експертно ниво. Едва когато се произнесат по него специалистите, ще можем да кажем какъв ни е шансът „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“ да бъдат вписани в листата за световно културно наследство на ЮНЕСКО. Има още много работа, но това е добър знак.
- Какво представлява този номинационен файл?
- Още не сме започнали работа по него, но по същество този документ е научно изследване и представяне на целия обект във всичките му аспекти. Екипът предстои да подготвя научни публикации, да бъде представен на различни международни научни форуми.
Това важи както мозайките, така и археологията и реставрацията, за архитектурата. Трябва да се изготви план за опазване и управление на обектите, което също е доста труд.
- Има ли оперативен срок?
- Все още не мога да кажа. Тепърва предстои да се събере екипът, за да започне конкретна и подробна работа по подготовка на документите за следващата стъпка след добрата новина, че мозайките на Филипопол са вписани в индикативната листа на ЮНЕСКО.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА:
ЮНЕСКО прие Античните мозайки на Пловдив!