В Европейската нощ на музеите: Виртуална вода потича в писцината на Малката базилика

  • от Мария Луцова
  • 15:51, 30.06.2021

Виртуална вода ще потече  в писцината на Малката раннохристиянска базилика по повод Европейската нощ на музеите, която ще бъде отбелязана на 3 юли.  Това става възможно с реализацията на проекта „Визуализация чрез разширена и виртуална реалност”, а най-новите технологии ще обживят Баптистерия на Малката базилика.  Екипът на Общински институт „Старинен Пловдив“, в партньорство с експерти в областите моделиране, симулации, виртуална и добавена реалност,осъществи технологично надграждане, което ще спомогне Малката базилика  да се превърне в още по-атрактивен културно-исторически обект.

Посредством VR очила и специално приложение посетителите ще имат възможност да получат визуализирана 3D реконструкцията на Баптистерия – помещението, където се е извършвало светото кръщение, във вид, в който е изглеждал при изграждането му.  А водата ще тече в писцината – басейна за кръщение, а посетителите ще могат да се потопят в нея.

„Щастливи сме, че за първи път именно в Европейската нощ на музеите 2021 на 3 юли, ще представим пред гражданите и гостите на Пловдив технологичната новост в Малката базилика. Тя изразява нашия стремеж да срещаме минало със съвремие, чрез което вярваме, че създаваме условия за още по-въздействащо изживяване от досега с културното наследство“,  споделят от  „Старинен Пловдив“.

42 държавни и общински музеи и  художествени галерии в  цяла България ще се включат в XVII  Европейска нощ на музеите на 3 юли. Инициативата е от 2005 г. и е на френското Министерство на културата. Само за няколко години тя се разпространи успешно в цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват още в първото ѝ издание.

Националната програма за отбелязване на традиционната европейска инициатива, изготвена от дирекция ,,Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства“ при Министерството на културата, включва тематични изложби, концерти и разнообразни арт прояви, посветени на Нощта.

 По своя формат Европейската нощ на музеите е широко отворена програма към възможно най-голям кръг от хора, които имат възможност не само да се докоснат до експонатите и творбите, представени от музеи и галерии, но и да почувстват посланията им. Концепцията на инициативата е да се достигне до голям кръг от хора с акцент - младата аудитория, чрез представянето на необичайна и атрактивна програма, която освен възможността за запознаване с културното наследство, да предлага и други културни прояви. 

ЕТО Я И ПРОГРАМАТА НА МУЗЕИТЕ И ГАЛЕРИИТЕ В ПЛОВДИВ:

Археологически музей – свободен достъп от 10 до 18 ч.
Постоянна експозиция и временни изложби „Царският цвят цинобър в тракийската и римската култура по българските земи и „Армията на Бога“

Общински институт „Старинен Пловдив” – свободен достъп от 18 до 21 ч.
Отворени ще бъдат четири обекта – Епископската базилика на Филипопол, Малката раннохристиянска базилика, както и къщите Хиндлиян и Балабанова

ГХГ, Изложбена зала „2019“ – свободен достъп от 18 до 22 ч.
Вернисаж на „PERSONA“ – съвместна концептуална изложба на Силвия Митовска и Петър Белев

ГХГ, Постоянна експозиция „Икони“ – свободен достъп от  18 до 22 ч.
Българско иконописно наследство от XVI до XIX век

Етнографски музей – свободен достъп от 18.30 до 23 ч.
Постоянна експозиция и временните изложби „Техниката у дома през първата половина на XX век“ и  „Пътуване из България – пейзажи“

Клавирен рецитал на проф. Ромео Смилков по авторски произведения на проф. Николай Стойков, по случай 85 години от рождението му: от 18.30 до 19.30 ч.

Природонаучен музей – свободен достъп от 18.30 до 23 ч.
Постоянна експозиция и специално събитие – гостуващата изложба  „Когато Антарктика показва сърцето си на учените” - антарктическа фотоизложба и експозиция на музейни експонати от минерали, скали, палеонтоложки находки и образци от съвременна морска фауна

ГХГ, Зали за временни експозиции на Главната –свободен достъп от  19.30 до 22 ч.
Вернисаж на изложба с дипломни проекти на студенти – бакалаври от специалност „Графичен дизайн и фотография“ в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив