Уникални части от Римския стадион остават скрити за пловдивчани (Фотогалерия)

  • от Благовест Андонов
  • 20:10, 19.02.2019

Знаете ли, че под един от магазините на Главната има уникални фрагменти от Римския стадион, напълно непокътнати от 2000 години, които са социализирани за туристи? Дори и да знаете, надали сте ги видели. Малцина са хората, успели да се докоснат до едно от големите богатства на Пловдив, а причината за това е неспазено обещание от страна на голямата верига за дрехи H&M.

През 2012 година от компанията взеха бившия Нармаг, а през 2015 г. напълно го завършиха. Тогава от управата на магазина обещаха, че скоро възстановените фрагменти от Римския стадион ще бъдат достъпни за пловдивчани. Това очакване продължава вече 4 години и по всичко изглежда, че то ще си остане само… обещание. На откриването бе подписан меморандум за сътрудничество между австрийските собственици и Община Пловдив, според който ще работят заедно за опазването и популяризирането на културно-историческото наследство на града.

Меморандумът обаче явно не е бил толкова привлекателен за световната верига и те са предпочели меркантилната част от инвестицията си в археология. На Община Пловдив е отправена оферта да вземат археологическия комплекс под магазина, но срещу месечна наемна цена от 4000 лв. Така не само че ще си спестят средства от охраната и поддръжката на древния пловдивски символ, а и ще си направят солиден оборот. От градските власти се отклонили това предложение.

Така тази част от Римския стадион ще остане скрита от туристите и пловдивчани, а само плахите погледи на клиентите ще се поддават от партера на магазина.

Какво има в подземията на H&M?

При откриването на магазина, арх. Рада Стефанова обясни, че при работата са успели да възстановят изцяло частите от трибуните на стадиона – 7 реда седалки, които са непокътнати. Зад тях има клетки за животни и други важни помещения, които са се ползвали по времето на състезанията на един от най-големите римски стадиони в света. Всички допълнителни работи по останките от стадиона са направени така, че всеки посетител да прави разлика между артефактите и съвременните укрепителни елементи.

Kоментари

коментар
Мая Мартинова
23:33, 19.02.2019
Отговор

Това с клетките за животни са глупости, когато пишете питайте археолозите, които са проучвали обектите.