Укрепиха с наноматериали сграфитото „Захарий Зограф” в Стария град

  • от Мария Луцова
  • 15:21, 01.11.2022

Работата по укрепването на сграфитото „Захарий Зограф” на Димитър Киров на стената на сградата на Музикалната академия е завършена. Тя включваше аварийни дейности по стабилизирането на монументалната творба на именития пловдивски художник, която пострада при буря в началото на април.

„След премахването на скелето, консервационните дейности няма да са видими за посетителите на Стария град, но мога да кажа, че сграфитото е стабилизирано и няма опасност да се досрути. В този си вид творбата на Димитър Киров ще остане, докато се пристъпи към втория етап – реставрацията”, разясни директорът на „Старинен Пловдив” доц. д-р Елена Кантарева-Дечева.

По спасяването на сграфитото работиха Христина Цветкова, Иванка Христева, Десислава Заваринова, Димитър Станчев, Стоян Учкунов, Сава Костадинов.

Специалистите са извършили различни консервационни интервенции като повърхностно и структурно стабилизиране, защото най-големите проблеми са срещнали именно заради структурната нестабилност на сграфитото.

„От една страна са се отделили петте слоя мазилки от градежната стена , но имаше и разслояване между различните цветни мазилки. Това също беше много опасно. Отгоре имахме и повърхностни проблеми с някои от хоросановите мазилки.  Затова се наложи много сложен процес на работа – както структурна, така и повърхностна стабилизация на сграфитото. Освен това се оказа, че има некачествени тухли в градежната основа  и това е компрометирало творбата. Те са започнали да се разрушават и компрометират и така се е нарушила връзката между хоросаните и градежната основа. В този случай използахме съвременни наноматериали на база силициев диоксид укрепване на градежната основа чрез подливане в частите, където сграфитото бе подкожушено”, разказа още Елена Кантарева-Дечева.

Специалистите вече готвят проекта за това как да бъде възстановено сграфитото. Той ще бъде съгласуван в Националния институт за недвижимо културно наследство. 

„Надяваме се до септември месец 2023 г. да бъде възстановено”, каза директорът на „Старинен Пловдив”.

Елена Кантарева-Дечева допълни, че най-добрият вариант е пълно възстановяване, без да се оставят прозорци към сграфитото преди реставрацията, защото са паднали съществени части от творбата – лицата и ръцете на две от фигурите.

„Имаме достатъчно архивна документация, снимки за пълно възстановяване. Русалия Кирова – съпругата на Димитър Киров, предостави пълните авторски права, така че да работим спокойно”, каза Кантарева-Дечева.

Тя благодари на строителния предприемач Йонко Коркинов, който предостави безвъзмездно скелето за укрепването на сграфитото за три месеца и се погрижи след края на работата на специалистите то да бъде демонтирано.

ЧЕТЕТЕ ОЩЕ: 

Започва укрепването на сграфитото “Захарий Зограф“ на Димитър Киров в Стария градСпециалистите от “Старинен Пловдив“ работят по изготвянето на проект за технологията на реставрацията

Бурният вятър срути част от сграфитото на Димитър Киров на стената на АМТИИЕкипът на ОИ “Старинен Пловдив“ спешно изготвя проект за реставрация и консервация на творбата