Страшни кукери гонят злите духове в Карловско
Карнавални шествия, кукерски игри и детски парад ни очакват в Карлово днес. Районът се слави с това, че всяка година на Сирни Заговезни се провежда традиционния автентичен обичай "Старчовден". Кукери ще облекат пъстри костюми, ушити специално за празника. Традиционно те се изработват от домашно тъкано шарено платно за покривка, наричано "прибран месал".
Празникът ще започне в 10:00 часа с маскарадно шествие от кукерски групи. Те ще тръгнат от улица "Водопад" и ще стигнат до централния площад "20-ти" юли, където половин час по-късно ще започнат и игрите. За любителите на местната кухня ще бъде открита и кулинарна изложба, а най-малките участници и гости на града също няма да бъдат забравени. За тях ще бъде обособен забавен кът "В приказния свят на чудесата". Шоуто стартира в 11:30 часа, а за настроението ще се погрижи аниматорката Плами. Всяко дете ще има възможност да влезе в ролята на любим приказен герой, а в 13:00 часа от площада ще потегли и детското шествие.
Жителите на две карловски села също ще прогонят злите сили днес. Игрите в Климент ще започнат в 14:00 часа, а половин час по-късно обичаят ще бъде пресъздаден и в Куртово. В почти всички останали населени места от общината кукери ще могат да бъдат видени утре.
Кукерските игри се изпълняват само от мъже. Правят се в Сирната седмица, която не е постоянно фиксирана, а зависи от църковния календар. Игрите започват от понеделника след неделя Месопустна и продължават до неделя включително. Последният ден е най-масово посетен от зрителите и броят на участниците – най-голям.
Кукерите от карловския квартал „Сушица“ се наричат още арапи, защото в маските и костюмите им преобладава черния цвят, а и защото старото име на квартала е Арапово.Там са се провеждали и най-пищните карнавални шествия от незапомнени години. Арапите са обути с кози кожи с козината навън, отгоре имат сукман с бяла риза, а на раменете си бяла везана кърпа. Маските им са прави, изработени от бяла аба, а на кръста имат по 5 големи хлопки (чанове).
Има и „белогащи“ кукери, обути в бели потури, облечени с бели ризи, наметнати с везани бели кърпи и опасани с по 5-6 връзки „тучове“. На краката – с цървули, с бели навуща навити с козе въже. А маските им са извезани с мъниста.
Припомняме, че пловдивчани също се насладиха отблизо на красивите кукерски костюми по време на откриващото събитие за Европейска столица на културата, около 230 „старци” от Карлово се качиха на 30-метровата кула.