Старт: Първо заседание на организационния комитет за сесията на ЮНЕСКО в България

  • от Мария Луцова
  • 14:56, 19.11.2024

Първото заседание на Организационния комитет за подготовка на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство и експерти от ЮНЕСКО се проведе вчера в галерия "Средец" на Министерството на културата. То бе открито от министъра на културата Найден Тодоров в присъствието на заместник-министрите Амелия Гешева и Калин Вельов и началника на кабинета Перса-Анна Накова, директори на дирекции в Министерството на културата.

„Уважаеми гости и колеги от Организационния комитет, за мен тази среща е изключително важна, защото поставя началото на нещо, което се надявам, че ще остане в историята на България. Както може би много от Вас знаят, на 30 юли тази година Министерският съвет прие с Решение № 543 България да бъде кандидат за домакин на сесията на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Сесията ще се проведе от 6 до 16 юли и аз съм много щастлив да приветствам гостите ни днес“, каза министър Найден Тодоров в началото на заседанието, като изрази надежда, че експертите от ЮНЕСКО ще останат доволни от видяното и това ще бъде началото на една изключително успешна съвместна работа.

„През последните шест месеца успяхме да постигнем повече, отколкото през последните няколко десетилетия. Както знаете, за Несебър вече има изготвена визия и пътна карта, както има и чернова на План за опазване и управление, което се случва за първи път от 12 години. Благодарение на допълнителните бройки, които успяхме да получим с решението на Министерския съвет, в Националния институт за недвижимото културно наследство ще има нов отдел – „Световно наследство“, който да се грижи за нашите световни паметници на културата“, съобщи министър Тодоров. Той допълни, че за да може Министерството на културата да подпомогне и самите световни паметници на културата, за следващата година в бюджета на Република България са заложени допълнително 10 млн. лв., които ще бъдат специално за световното наследство.   

„Междувременно това събитие ще остане в историята на България и ще допринесе много за издигането на имиджа на България в чужбина. Ако смятаме, че ще бъде един голям празник за всички нас“, обърна се министър Тодоров към Организационния комитет, „не, ще бъде трудно, ще имаме много да работим, но трябва да бъде празник за всички други“.

„Затова съм щастлив да приветствам всички тук. Вярвам, че тепърва ще имаме много срещи заедно. Задачата пред нас е ясна – България е една от страните в света с най-голямо културно наследство. Това е задължаващо, това е отговорност. И ние трябва да спрем да бягаме от своите отговорности. Трябва да се възползваме от присъствието на Комитета през 2025 г., за да покажем на света какво наистина притежаваме. Ще разчитам на всички Вас, защото на този свят нищо не се постига от работата на отделни хора, постиженията са успешни само когато са в екип, това е урок, който всички заедно трябва да научим“, каза още министър Тодоров.

Той изрази надеждата си, че подготовката на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО ще ни даде „нещо много повече от едно събитие, което да покажем и да се гордеем пред света, а ще ни припомни, какво можем да постигнем, когато всички институции работят заедно за една кауза“.  

„И в този смисъл аз ще очаквам от всеки от Вас пълна подкрепа за това събитие. Защото това не е събитие просто за ЮНЕСКО, не е събитие просто за България. Това е събитие за световно културно наследство, в което България има своята голяма роля. Много бих се радвал след девет месеца да се съберем отново и да се поздравим с добре свършената работа. Това, което мога да кажа сега, обаче, е: пожелавам Ви успех, на добър час!“, каза още министър Найден Тодоров.

В заседанието участваха трима експерти от ЮНЕСКО, които в периода 18–20 ноември т.г. са на първа подготвителна мисия в България с оглед организацията на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство. Експертите запознаха представителите на Организационния комитет с основните параметри и условия за провеждането на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство в София, а началникът на политическия кабинет на министър Тодоров Перса-Анна Накова представи пред участниците в срещата Плана за организация и функциониране на Организационния комитет.