„Старинен Пловдив” чисти Голямата базилика, съгласува интервенции по мозайките с Археологическия

  • от Мария Луцова
  • 15:09, 21.11.2024

„Няма забрана за извършване на превантивна консервация и поддръжка на мозайките в Епископската базилика”, коментира зам.-кметът Пламен Панов  по повод питане на общинския съветник Веселина Александрова,в което тя обяви, че на екипа на Общински институт „Старинен Пловдив” е забранено да се грижи за археологическия паметник и в резултат на артефактите плесенясват и върху тях има хвърлени боклуци.

Панов обясни, че забраната е за интервенции, които могат да нарушат целостта на мозайките.

„Да, кметът издаде заповед на 14 май. Тя е в резултат от получено писмо и констативен протокол  от Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство” в Министерство на културата.  Констативният протокол е в резултат на проверка  на инспекторите и е дълъг 19 страници. В него са посочени нередности по начина, по който се влияе мозайките и е посочено, че има наложена принудителна административна мярка. Вследствие на това писмо Костадин Димитров е длъжен да предприеме действия, защото носи и наказателна, и материална отговорност”, каза зам.-кметът по култура, археология и туризъм.

Така се стига до заповедта, която е в две точки. В първата е посочено,че се забранява на служителите в института да правят интервенции, които биха могли да нарушат целостта на мозайките, а във втората, че при спешност като плесен или замърсяване,  специалистите в „Старинен Пловдив” трябва да предприемат действия при спазване на законовия ред.  Редът е доклад за спешната необходимост и съгласуване на дейностите с Археологическия музей.

„Ние поискахме обяснения от директора на „Старинен Пловдив”. Не мога да коментирам защо тя тълкува заповедта на кмета като забрана за грижа и опазване на мозайките”, коментира Пламен Панов и допълни, че Принудителната административна мярка на ГД „ИОКН”  е жалена на два пъти в съда и два пъти „Старинен Пловдив” е загубил.

Припомняме, че още през 2021 г. в решението си да прехвърли  управлението на Епископската базилика Министерски съвет посочи, че управлението трябва да бъде поето от Регионалния археологически музей-Пловдив.

От Министерство на културата, изготвило документа, посочиха,че според чл. 12, ал. 6 от Закона за културното наследство: "Дейностите, свързани с опазване на недвижимите културни ценности по ал. 4, т. 1, както и осъществяването на други научни, културни, образователни и туристически дейности се извършват в съответствие с изискванията на този закон от археологически или специализиран исторически музей със седалище на територията на съответната община, а в случай че няма такъв - от най-близкия регионален музей, като отношенията между музея и ведомството или общината се уреждат с договор”.  Тогава бе сключен договор, в който се посочваше, че Археологическият музей ще контролира грижите за мозайките, а Общинският институт поема сградата и туристите. От директора на "Старинен Пловдив" се изискваше да подготвя проекти за интервенциите върху мозайките, който да бъде съгласуван с РАМ.