Съкровищата на Археологическия музей се завърнаха в Пловдив от музея “Пол Гети“

  • от PlovdivTime
  • 20:07, 15.04.2025

"Всички артефакти от българската изложба в музея Гети в САЩ вече са в родните музеи и посрещат закопнялата за срещи с тях публика", съобщи зам.-министърът на културата Тодор Чобанов.

Той покани всички да ги разгледат в четиринадесетте музея от България, които се включиха в изложбата: Национален археологически институт с музей при БАН; Регионален археологически музей–Пловдив; Исторически музей „Искра“-Казанлък; Национален исторически музей (заедно с експонати от основните фондове на Регионален археологически музей–Пловдив, Регионален исторически музей–Враца, Регионален исторически музей–Ловеч, Исторически музей-Стрелча, които се използват в постоянната експозиция на НИМ); Регионален исторически музей–Враца; Регионален исторически музей–Търговище; Регионален исторически музей–Бургас; Музей „Старинен Несебър“; Археологически музей „Проф. Мечислав Домарадски“-Септември; Регионален исторически музей–Велико Търново; Общински културен институт „Музеен център“–Созопол; Исторически музей „Атанас Караиванов“–Карнобат; Исторически музей–Стрелча и Регионален исторически музей–Ловеч.

"Българските туроператори, които посрещат групи от САЩ, отчитат многократно повишен интерес и заявки след провеждането на изложбата в престижната вила на музея "Гети" в Лос Анджелис", обяви още Чобанов. По време на изложбата в Лос Анжелис имаше напрежение сред българското общество заради бушуващите унищожителни пожари, но от музея гарантираха сигурността на националното ни богатство.

Припомняме, че централно място в изложбата имаше Панагюрското златно съкровище, а пловдивският музей участва и с експонати от два гробни комплекса – от Мушовица и от Башова могила.

Първият акцент показа на посетителите женско погребение с множество експонати – златен нагръдник със стилизирани птици, три златни фибули, две от които с висулки от три жълъда, 10 златни обеци, 2 златни наушника, златна огърлица, теракотен женски бюст, три шишенца за благовония тип „ойнохое”, 2 алабастрона, чернофигурна амфора.

Вторият акцент бе с мъжко погребение от Башова могила.Показани са няколко артефакта – сребърна броня, сребърен ритон с конско протоме с позлата, сребърна фиала с изображение на четири позлатени колесници, киликс с позлатено изображение на богиня, която язди по морския бряг, златен нагръдник с изображение на планински лъв или вълк, 2 Хидри – бронзова и керамична. И на четирите съда в последствие е гравирано името „Дадалеме”.

Всички експонати от гробните комплекси в Мушовица и Башова могила са част от постоянната експозиция на Археологическия музей в Пловдив, а сега ще могат да бъдат видени и от посетителите на „Пол Гети”.