Реставратори от цял свят се възхитиха на Пловдив
„Пловдив разполага с невероятно културно наследство и трябва да сте много горди. В Рим, градът, в който живея, няма запазен такъв паметник като античния стадион в Пловдив. Тук децата могат да научат много повече за римската история, отколкото в самия Рим“. Това заяви почетният президент на Международния комитет за консервация на мозайки Гайл де Гишен.
Гишен и куп реставратори на древни мозайки от цял свят се събраха под тепетата на Международния симпозиум „Консервация и реставрация на мозайки“. Учените посочиха, че са изключително впечатлени от Пловдив. Всички, с изключение на директора на Центъра за археологическа консервация в Рим Роберто Нарди, посещават града за първи път.
Реставраторите имаха възможност да обиколят всички пловдивски забележителности. Те се запознаха и с работата на ателието, в което под ръководството на доц. Елена Кантарева-Дечева се възстановяват безценните мозайки, открити миналата година в Голямата Епископска базилика.
„Качеството на мозайките е свързано с тяхното историческо съдържание, а не толкова с естетическото. В Рим качеството им е ниско, но има много ценни образци за световната история. В Тунис и Турция пък се намират изключително качествени мозайки, но те не са обезателно интересни“, каза Нарди.
Той допълни, че мозайките на Голямата Епископска базилика в Пловдив са много ценни и интересни заради историята, която носят. По думите му към експонирането на мозайките трябва да се подхожда с респект, защото ако той не личи, цялото качество на древните артефакти може да бъде изгубено завинаги.
„Международният симпозиум е едно от важните събития от календара, свързано с опазването на културното наследство. Главната ни цел е да запознаем професионалистите на световно ниво с това, което правим в Пловдив. Да получим тяхната тяхното експертно мнение дали вървим в правилна посока.
Много бихме искали Епископската базилика на Филипопол да се превърне в еталон по отношение на опазването и представянето историческото наследство пред Европа и света“, каза заместник-кметът по културата Амелия Гешева. Международният комитет за консервация на мозайки (ICCM) е организация с 40-годишна история, в която членуват повече от 300 професионалисти от 35 държави.
„Мозайките са основни за нашето културно наследство и в същото време нещо крехко и чупливо, което трябва да бъде внимателно и грижливо пазено. Нашата работа е свързана не само с консервацията и реставрацията, но и с това да предадем на хората духа, значението и историята, която мозайките носят, посочи Роберто Нарди.