Почетоха пловдивски съдия, спасил 50 хиляди евреи през Втората световна война
Барелеф на Димитър Пешев бе открит официално в Съдебната палата в Пловдив. Това е втори подобен в България.
Великият българин, юрист, политик, е работил като съдия в Окръжен съд – Пловдив, преди да замине за София, където през 1943 г. като подпредседател на XXV Обикновено Народно събрание заедно с 42-ма народни представители с писмо до министър-председателя Богдан Филов се обявява против депортацията на близо 50 000 евреи.
Антония Роглева – изпълняващ функцията председател на Окръжен съд – Пловдив, разказа, че идеята за създаването на барелефа на Димитър Пешев се е зародила сред съдии и служители на Окръжен съд – Пловдив по повод отбелязването на 140-годишнината от създаването му, което се случва през 1879 г. - въз основа на приетия Органически устав като основен закон на Източна Румелия.
„Димитър Пешев е допринесъл с делото си името на България да се изговаря с уважение в целия свят. Той е работил като съдия в Окръжен съд – Пловдив до 1932 година. Откриването на барелефа на Димитър Пешев е първото от поредицата събития, с които Окръжен съд – Пловдив и Районен съд – Пловдив отбелязват 140 години от създаването си”, каза съдия Роглева.
„Имат личности, които олицетворяват лицето на всеки народ. Една от тях безусловно е Димитър Пешев. Юристът, адвокатът, съдията, истински патриот и един смел човек. Той е имал куража, в едно трудно време, да излезе и да обедини обществеността срещу една несправедливост. Ако беше си случила, щеше да се превърне в една национална трагедия, а именно изпращането на българските евреи в концлагерите. Не е случайно, че Пешев е работил в Пловдив. Градът е известен като място, където един мислещ и чувствителен човек може да усети толерантността между хората”, каза Д-р Максим Бенвенисти – председател на фондация „Цедака – Шалом“ и член на Изпълнителното бюро на Организацията на евреите в България „Шалом“.
На тържеството в Съдебната палата освен множество официални гости присъства и г-жа Кичка Пешева – племенница на Димитър Пешев, която разказа спомени за своя чичо.
„След 9 септември той е бил осъден от Народния съд на смъртна присъда, в последствие доживотен затвор. След това присъдата става на 15 години”, каза Пешева. Тя сподели още, че чичо й не е говорил много за онези съдбоносни събития. Хората са го търсили за помощ от Кюстендил. Те били от шивачи до лекарски и адвокатски съсловия.