Пловдивчани на лов за съкровища в Музея на Възраждането (Фотогалерия)
Фотографии: Руслан Йорданов
Десетки пловдивчани използваха празничния ден за да посетят експозицията на Българското Възраждане в Стария Пловдив. По инициатива на Историческия музей вчера разкошната старинна къща работеше с вход свободен.
Богатата сбирка в сградата, построена от Димитър Георгиади през 1848 г., заплени малки и големи. Първата спирка на посетителите бе дворът, където дуварите красят стенописи на Димитър Киров. Част от стаите и салоните показват характерния за епохата стил на живот – пищните полилеи, богато инкрустираните дървени тавани, алафрангите и стенописите, някогашни предмети на бита.
В къщата е пресъздадена историята на Пловдив между 15 и 19 век, както и най-светлите моменти от национално-освободителното движение. Сред най-любопитните експонати на музея са първата печатна преса на Българската екзархия, Евангелие, нож и пистолет, над които са полагали клетва революционерите от тайните комитети на Левски, камбаната, с която е обявено въстанието в Перущица, писалището на лейди Странгфорд, оригиналът на картината „Посрещането на ген. Гурко в Пловдив“ на Нягул Станчев, едно от знамената на Априлското въстание и други.
Група младежи се струпаха пред военните карти от Руско-турската война и спореха как са се развивали бойните действия. Посетителите от нежния пол пък разглеждаха с възхищение дамските облекла през по-миналия век и униформите на четници и офицери.