Пловдив в спомените на... Анна Комнина
Градът е разположен почти в средата на Тракия. Великият Филип (погрешно тя говори за Филип V Арабина), ограждайки с високи стени града, го издигна до такава висота, че го направи най-прочутия в Тракия.
Той изгради грамадни театри и други чудесни здания, чиито основи видях сама, когато бях там с императора. Градът е разположен на три хълма, от които всеки един е опасан с голяма, висока стена. Но тази част, която се наклонява към полето, се ограничава от една яма край река Марица.
Изглежда, че той е бил някога голям и бляскав град, ала когато таури и скити го превзеха, градът доби този вид, в който го заварихме с баща ми, с ясни следи от предишното му величие.
При това нещастието му дойде с нахлуването на неверниците, защото там беше седалището на арменци и богомили. Там бяха също така нечестивите павликяни, част от манихейската секта.
Жителите на Пловдив, с малки изключения манихейци, терзаят християните на тази страна, обработват техните имоти и не дават никакво уважение на императорските легати и затова Пловдивската епархия става еретична.