Пловдив отбелязва с изложба 130 години от Първото българско земеделско-промишлено изложение
Във втората половина на XIX век традиционните стокови панаири започват да отстъпват на мострените изложения. Новият вид изложения, при които търговци и производители представят свои мостри и сключват сделки за покупко-продажби на определени количества стоки и продукти, които по-късно биват доставени директно на поръчителя. От средата до края на столетието се провеждат общо 13 световни изложения, на които се представят последните достижения в областта на науката, техниката, производството, изкуството.
Светът остава изумен от грандиозните Кристал палас в Лондон (1851), Champ de Mars (1867), Айфеловата кула (1889), Гранд палас и Петит палас (1900) в Париж, неокласическите сгради на световното изложение в Чикаго (1893).
Автор и главен мотор на идеята за провеждането на мострен панаир в България е финансовият министър Григор Начович. Той обяснява целта на форума „да познаем себя” и да покажем на света, „че сме будни, че следим пътя на цивилизацията”.
За главен архитект на изложението пък е избран швейцарецът Хайнрих Майер. Той проектира главния държавен павилион - правоъгълно здание, чиито вътрешни четири стени ограждат една малка градина с фонтан (водоскок). Импозантна е и сградата на павилиона за горите и рибовъдството, заслуга за което има дворцовият архитект Гринангер. Друг архитект - Димитриевич, изработва плана на Варненския павилион.
На територията на панаира са изградени три изкуствени езера, водопад и два шадравана. След окончателното определяне на границите на изложението в задната му лява част е включено и едно блато, което според изготвения от инж. И. Несторов план се предвижда да бъде превърнато в изкуствено езеро. Други две по-малки езера се разполагат пред павилиона на горите и риболова, определено за пускане на жива риба, и пред изкуствената пещера, пише в свое изследване Евелина Ръждавичка.
„С Пловдивското изложение България очаква да докаже, че тя вече е станала една редовна и напреднала държава и че тя е излязла напълно от недрата на полуварващината, в която живеят една голяма част от балканските народи“, пише френският вестник „Ла Прес“.