Откриха паметна плоча на жителите от средновековния некропол над Епископската базилика

  • от Мария Луцова
  • 18:22, 26.09.2019

Плоча в памет на местни жители, положени в средновековния некропол върху руините на Епископската базилика между Х и XIV век и Стена на толерантността с послания на различни езици откриха дипломати, представители на фондация „Америка за България“ в Пловдив.

Водещ на церемонията в един от най-важните археологически и исторически обекти под тепетата в последните години бе журналистът Бойко Василев, който припомни значението на Базиликата и покани кмета Иван Тотев и председателя на Борда на директорите на „Америка за България“ Крис Малтън.

„Малко е да кажа, че съм щастлив. Това е ден, за който си мечтаехме повече от пет години. Това е най-голямото и успешно публично-частно партньорство в Пловдив, а не знам дали не е и в цяла България. Това духовно място е чакало 17 века да се появят правилните хора в правилното време, за да възкъсне отново. Благодаря на всички за това – още от първите археолози, работили на обекта през 80-те години на 20 век. Хората, които първи разкриха какво богатство е скрито тук. Хората, които запалиха и моята искра да стартираме такъв мащабен проект. И сякаш всичко стана подредено отгоре“, каза кметът Иван Тотев.

Той се върна назад и припомни как след изграждането на Малката базилика споделил с екипа на „Америка за България“, че Пловдив има още по-голям и по-хубав обект, а в началото те му отговорили, че няма как да се случи две такива инициативи в един град да се случат.

„Все пак успяхме да ги запалим и те представиха на Борда Голямата базилика. Спомням си – беше през март, в 3.30 часа през нощта получих СМС от Ленко Ленков от българския екип на фондацията с думите: „ще стане, ще стане“. Ние подходихме изключително сериозно и като средства, и като ангажименти, които ще изпълняваме и след откриването на базиликата. Уверявам ви, че тя ще бъде най-посещаваният обект в България“, каза Тотев и благодари на доброволците, на осиновителите, на всички, които се грижат за мозайките в обекта.

Своите благодарности към всички, съпричастни към изграждането на културния център изрази и Крис Малтън. Той припомни, че в началото всичко е започнало като един малък проект, а на се е превърнало в голям дар за България.

„Приехме да разгледаме проекта, защото знаехме, че има потенциал да стане важна туристическа дестинация. Надяваме се да стане привлекателен център. Благодаря на всички дипломати, на всички фирми, които станаха приятели на фондацията“, каза Малтън.

После заедно с Тотев откри паметната плоча и покани гостите на церемонията да се разходят и да разгледат базиликата и през виртуалните очила, с които могат д я видят в пълния й блясък.

Церемонията завърши с откриването на Стената на толерантността, където Иван Тотев и дипломатите прочетоха посланията си на родния си език, на английски, а някои и на български.

В културния център, който ще бъде открит през ноември са експонирани 2000 квадратни метра римски мозайки – част от тях на място (in situ), а други – на второто ниво. Те датират от IV-VIвек след Христа. Мозаечните подове включват над 100 уникални медальона с различни видове птици – от танцуващи токачки до пауни с разперени опашки, бъбриви папагали или птици, хранещи малките си. 60 от изображенията са съпранени в цялостен вид, 40 от тях имат липсващи детайли.

По инициатива на „Америка за България“ бе основана фондация с приятели на базиликата, които осиновяват птиците като знак на грижа и съпричастност към безценния паметник в Пловдив.

В новия културен център освен мозайките, ще има интерактивна детска зона на откривателя, множество интерактивни панели, включително виртуална реалност. Той ще разполага с детска площадка, кафене и площадно пространство.

 

Kоментари

коментар
Без име
19:18, 26.09.2019
Отговор

Огромен,гигантски ,,шамар ..за всички ,,врагове..и мръсници ,,на...Това дело..браво..аплодисменти????????