Откриха Източната порта на Филипопол - перлата в туристическата огърлица на Пловдив

  • от Мария Луцова
  • 10:47, 19.11.2024

Истинско стълотворение от бивши, настощи кметове и зам.-кметове на Пловдив се събра за откриването на археологическия обект „Източната порта на Филипопол“. Бившият кмет Здравко Димитров дойде с Величко Родопски, Анести Тимчев и Тодор Чонов, а настоящият - Костадин Димитров бе заедно със заместниците си Пламен Панов, Ерол Садъков, Тошо Пашов, Николай Бухалов, Владимир Темелков, Ангел Славов и Жени Петкова.

Церемонията започна с изпълнение на възпитаници от музикалното училище „Добрин Петков“ с ръководител Пенчо Пенчев, а децата от „Сценични кадри“ бяха облечени с древни облекла.

„Източната порта на Филипопол“ е една от най-впечатляващите разкопки на Пловдив, която свидетелства за древната история на града. С усилията на редица кметове направихме така, че този проект да бъде реализиран. Той няма да бъде просто място за туристически посещения, но и сцена за културни събития. Така в Пловдив се оформят още няколко археологически забележителности - Одеона, Източната порта, Небет тепе и Римския форум“, каза Костадин Димитров.

Мая Мартинова - Кютова, археологът-проучвател, разказа за началото. „През 1977 г. на това място е трябвало да бъде построена стоматологична поликлиника, но дейностите спират след откритието, че на мястото има археология. Нека отдадем почит на първите проучватели Лилия Ботушарова и Елена Кисякова. Много съм щастлива, защото над 40 години този обект беше незаслужено пренебрегван. Последните проучвания направихме заедно с колежката-археолог Боряна Здравкова-Груйчева. Проектът е изключително впечатляващ. Изработен е от арх. Галина Пировска, която скоро ни напусна, но тук е нейното семейство. Изключителна работа свърши и реставраторът Никола Стоянов. Източната порта е от изключително значение. Тук е най-широката антична улица в България. Настилката, върху която стоите, е оригиналната. Антична улица с впечатляващи римо-коринтски колони. Обектът се превръща в още една перла от туристическата огърлица на Пловдив.

Реставрацията и експонацията на Източната порта е част от мащабния проект „По крепостните стени на Филипопол“ на обща стойност 9 301 923 лева. Обектът Източна порта ще се управлява от ОИ „Старинен Пловдив“. 

„Очакваме с нетърение Министерство на културата да се произнесе за Небет тепе, за да открием обекта, каза кметът Костадин Димитров.