Красиви пловдивски къщи се рушат, глобите не стряскат собствениците
Специална програма за реставрация и консервация на фасадите на сгради недвижима културна ценност ще отвори през 2025 г. Община Пловдив, съобщи преди дни зам.-кметът по култура Пламен Панов.
„Виждаме много често, че реално по-малко са собствениците, които искат да опазват своя паметник на културата, да вложат средства за неговата консервация, реставрация, а повечето се стремят да го загубят и да построят нещо ново, защото например ще им излезе по-евтино. Тази програма ще помага реално и когато уточним процедурата, ще обявим и обществено обсъждане, за съберем всичките положителни и отрицателни мнения на заинтересованите страни”, каза още Панов.
След като се изчистят детайлите по механизмите за кандидатстване, ще бъде уточнена и сумата, заложена в градския бюджет.
Не по-малко важен е въпросът как могат да бъдат мотивирани собствениците, които нямат желание или възможност да ремонтират сградите, които притежават. Голяма част от старите къщи в Пловдив са в трагично състояние и глобите и предписанията по никакъв начин не стряскат собствениците.
Един такъв пример е къщата на ул. "Скайлер"№9, която е в потресаващ вид. Мазилката на фасадата се роди, стените са оголени до тухла, а дограмите на първия етаж са заменени с грозни ламаринени плоскости. Имитотъ е собственост на две възрастни жени, но не е ясно дали някой живее в къщата, която може да използва като декор във филм на ужасите.
Преди 8 години от район "Централен" налагат глоба от 2000 лева с наказателно постановление на собствениците, тъй като къщата се руши и е опасна за преминаващите пешеходци. Собствениците обаче обжалват в съда и наказателното постановление е отменено. На база експертиза на вещо лица, съдът решава, че сградата не е опасна. Следва ново предписание през 2018 година, но без никакви реални последствия.
Така изглежда старата къща днес и нищо чудно скоро да се наложи да бъде съборена с План за безопасност и здраве.
Подобен е и казусът с Каменната къща в подножието на Сахат тепе. Въпреки че каменната фасадата е устояла без особени щети на времето, покривът е в много лошо състояние. той е пропаднал на няколко места, а коминът е опасно наклонен и при някоя буря може да падне на улицата. Къщата на ул. "П. Ю. Тодоров", която е построена в началото на 20 век от евангелистки пастор, е собственост на Евангелистката съборна църква. Къщата е обитаема, като църквата настанява там свои последователи.
През септември 2022 година собствениците са съгласували проект за ремонт на покрива но такъв не е напрена. Година по-късно те получават ново предписание да вземат мерки за поддръжка на имота си , което сйщо не е изпълнено. А въпреки здравия градеж, оградата вече е поддала и може да се срути всеки момент.
Програмата ще бъде полезна за хората, които искат и имат намерение да реставрират и поддържат имота си. Но сегашната нормативна база нито заплашва, нито стимулира останалите собственици. Глобите, които общината може да наложи варират от 1000 до 5 000 лева, а ремонтите, които трябва да бъдат направени са за стотици хиляди левове. В този ред на мисли , ако искаме да запазим архитектурното си наследство , са нужни драстични промени в законодателната база. Както стимулите, така и наказанията за немарливите собственици трябва да бъдат съобразени със стойността на сградите.
В началото на мандата съветниците от "Браво Пловдив" внесоха предложение да бъде създаден фонд за обследване на всички къщи паметници на културата и такива , които носят необходимите белези, а след това да бъдат гласувани средства , с които да се финансират най- належащите ремонти. За съжаление предложението бе отхвърлено.