Когато холивудската звезда Евелин Холт се разходи на Сахаттепе

  • от PlovdivTime
  • 20:24, 09.02.2019

Едно от емблематичните стари кина на Пловдив носи името „Екселсиор”. През май 1912 г. то посреща зрителите на първата кинопрожекция. Хората са поразени – лукс, електрическо осветление, украса, модерна техника. Собственикът на киносалона – италианецът Едмондо Вакаро, внезапно става любимец на журналистите, които дотогава го хулели по вестниците.

Един от предприемчивите тютюневи търговци и директор на Тютюневия картел в Пловдив, Вакаро е този, който дава на пловдивчани красивия киносалон, украсяващ Главната улица с изящната си сграда и до днес.

През 1910 г. той изпраща във Франция софийския архитект Александър Ставрев, за да види как изглеждат най-модерните европейски киносалони. Специалистът се завръща в България със записките си и в началото на 1911 г. представя готовия проект за кино „Екселсиор”. Междувременно Вакаро се споразумява с фамилията Станчиди киното да се построи на мястото на бившия хотел „Велико Търново” .

Сградата се превръща в храм на музите, но опустошението след Първата световна война води Вакаро до фалит. През 1923 г. той е принуден да продаде киното, а новите собственици успяват да го развият отново. 

През 1933 г. те дори канят известната по цял свят тогава германска актриса Евелин Холт да гостува в „Екселсиор”. Пред препълнения салон тя изпява на чист български „Богдане, Бог да те убие”. Многобройни са снимките на звездата от пътуването и из страната ни. 

Киноактрисата Евелин Холт (в средата) с артистите от Пловдивския театър на Сахаттепе в Пловдив, юни 1933

Едно от най-забележителните събития от 30-те години остава именно посещението на германската актриса Евелин Холт. Бъдещата холивудска звезда вече е позната в Европа. Тя идва и в Карлово, обзета от желанието да се снима във филм в Розовата долина. Ослепителната блондинка пленила сърцата на двама от най-известните мъже в царството. Единият е принц Кирил, от когото очаквала съдействие за този филм. По това време красивият младеж често отсядал в двореца в Баня, а наблизо били розовите градини и дестилериите на фамилията Багарови, семейни приятели на брат му цар Борис Трети. Другият бил професор Александър Балабанов, с когото Холт се познавала от Германия. Той я придружавал в разходката из Розовата долина и България. 

В чест на красивата Евелин карловци съчинили песен, която се пеела години след посещението. Тогава знатните фамилии се надпреварвали да канят нежната блондинка, а тя се снимала пред планини от розов цвят. Облякла и народна носия, с която смятала да играе в бъдещия филм. 

Местните разказват и историята за сина от богато семейство с големи розови градини и собствена розоварна. Марко Крусев бил учил в Германия, знаел коя е Евелин Холт, ала щом я видял, се влюбил. Възхитен от красотата , поискал да я задържи колкото може по-дълго в Карлово. "Мога да ти помогна, но ще струва скъпо", предложил най-добрият сладкар в града. Марко бил готов да плати. Тогава всяка сутрин с кафето започнали да поднасят по лъжичка сладко от рози. Така я задържали още дни, ала после тя все пак потеглила за София. 
Там се заела да урежда бъдещия си филм за Розовата долина, изпълнена с възхита от това омайно място.

През следващата година обаче Евелин Холт заминала за Холивуд и повече не стъпила в родината си, където се надигал нацизмът. И това е причината актрисата да не направи мечтания филм за роза дамасцена.

 Ето някои от снимките, запазили спомена за нейното посещение.

Стара снимка от 1933г. на световно известната по това време актриса Евелин Холт и група по посрещането в Карлово.

Евелин Холт на Варненския плаж