Изложба разказва за престилката в женската носия в Етнографския музей
Изложба „Престилката – символ и апотропей“ ще бъде открита в Етнографския музей на 30 март от 18 ч. Експозицията представя богатата колекция от текстил на проф. Юлия Дилова и по-специално мястото и ролята на престилката в женското традиционно облекло.
"Ще разберете защо е толкова важен този елемент от костюма на жената, защо е в различни цветове, какво означават символите върху нея, нейните обредни функции и какви са другите ѝ имена. Ще се потопите в един пъстър свят, имащ свое значение и история", казват домакините от музея.
Изложбата има за цел да представи и важността на наследството. Било то вещ, песен, традиция, ние израстваме с него, носим го в себе си и го предаваме на поколенията след нас. То ни дава неподозирана сила, обогатява ни и ни позволява да се докоснем до времена, често непознати за нас. Наследството ни помага да оформим нашата идентичност, учи ни да ценим историята.
С този проект Регионален етнографски музей – Пловдив се надява да даде повече гласност на колекционерството и дарителството, като добра практика за опазване на културно-историческото наследство. Проектът включва и най-новото издание на музея - каталога „С любов към изтъканото“, който представя и останалата част от страхотната колекция на проф. Юлия Дилова – дарена на музея от дъщеря ѝ Цветина Ерохина.
Заповядайте в РЕМ – Пловдив, за да видите и разберете повече за дейността на тази невероятна жена – проф. Дилова, за нейната колекционерска страст, свързана със сръчността и уменията на българката и с магията на народното творчество.
Изложбата е част от официалната програма „Наследство II“ на Пловдив – Европейска столица на културата.