Хиляди българи се събират в Калофер - града пазител на традициите
Мъжкото хоро - зорко пазената от калоферци традиция, отново ще събере хиляди българи в града на Ботев. Тази година хорото ще бъде различно - на него ще се хванат само мъже от града. Многобройните гости първо ще трябва да изчакат да бъде изпълнен уникалният обичай и чак след това да влязат в студените води на Тунджа. За трета поредна година уникалният ритуал ще бъде наблюдаван от ЮНЕСКО.
През годината туристите биват привлечени и от други местни обичаи – коледарите, кукерите за Сирни Заговезни и др., а настаняването е предимно в къщи за гости. В днешно време в града е запазена голяма част от традиционните занаяти, сред които е плетенето на Калоферска дантела. Градът предлага и незабравима разходка из историческите забележителности.
Калофер има славно минало - там е роден един от най-отдадените на отечеството българи – Христо Ботев. Благодарение на икономическия си просперитет по време на Възраждането градът е наречен „Алтън Калофер“.
Ако и вие планирате да посетите града, независимо по кое време на годината, ето кои местенца не трябва да пропускате:
„Калоферска дантела”
През 1910 г. в Калофер се открива първото и единствено Дантелено училище „Трудолюбие“. Този занаят го наричат „бялата магия“, а дантелите са от най-фините женски ръкоделия. Те са плетени със совалки на цилиндър, като по онова време се изработват предимно в Западна Европа и са известни като „брюкселска дантела“. Калоферската дантела се развива именно на базата на брюкселската, като различното при изработването на калоферската дантела е включването на елементи от природата на града – рози, лалета, слънчогледи, еделвайси, житни класове и животни. Тези образи я правят така различна и ѝ придават типично български облик. В читалището в Калофер пък са запазени и до ден днешен автентичните дипломи от Дантеленото училище. В него е създаден и златен фонд на калоферските дантели. Всяка година в града правят изложба, на която можете да видите на живо как се плете дантелата.
Къща-музей на Христо Ботев
От 1858 г. Ботевото семейство живее в наследствената къща на майката на Христо Ботев. При опожаряването на Калофер през 1877 г., къщата изгаря до основи. Възстановена е в периода 1942-44 г. по спомени на Ботевия брат, ген. Кирил Ботев и стари калоферци. На 2 юни 1944 г. къщата е официално открита за посетители и превърната в музей. Непосредствено до мемориалната къща се намира сградата на музея. В нея е проследен жизнения и творческия път на Христо Ботев и са изложени единствените запазени лични вещи на поета-революционер – джобният му часовник и писалищните му принадлежности.
Даскал Ботевото училище
Мъжкото класно училище е открито през 1848 г. Изградено е изцяло с дарения и доброволна помощ на калоферци. В училището учат или учителстват видните български възрожденци: Ботьо Петков, главен учител до 1869 г., Димитър Фингов, Иван Чунчев, Спас Съйков, Никола Касапски, Иван Вазов, Христо Ботев, акад. Никола Начов и много други. На първия етаж е разположена постоянна изложба от оригинални произведения на български творци, пресъздали образа на Ботев, като Д. Гюдженов, Зл. Бояджиев, Й. Левиев, Ал. Поплилов и др. На втория етаж са показани възстановки на стаи от Взаимно и Класно училище, както и Учителска и Общинска стаи.
Църкви и храмове
Всички планинци и калоферци се отличават с религиозен дух и твърдо спазват православните традиции. В това малко планинско градче са изградени шест църкви, два манастира и три метоха.
В центъра на града гордо е издигната най-голямата църка - „Успение на Св. Богородица“; на левия бряг на река Тунджа, на висока площадка е църквата „Св. Архангел Михаил“, а църквата на десния бряг на река Тунджа е „Св. Атанас“.
Манастири
В Девическия манастир „Св. Въведение Богородично“, се намира църква със същото име. Манастирът е опожаряван два пъти по време на кърджалийските нападения. В сегашния си вид е от 1862 г. , а извън града в местността „Бяла река” може да видите мъжкия манастир „Св. Рождество Богородично“. Той е основан през 1606 г. и става известен с храмовата си икона, която според легендата имала чудотворна сила.
Природни забележителности
Екопътека „Бяла река“ се намира на около 8 км северозападно от Калофер, близо до Мъжкия манастир. Тя е част от комплекса „Бяла река“, който включва още бивак „Св. Кирик“ и детски център за оцеляване сред природата „Джендема“. Маршрутът представлява образователен тур из една от най-живописните части на планинския парк. Тук се срещат над половината от растителните видове в България, близо 2/3 от лековитите билки и 11 вида уникални само за това място растения. Паркът е убежище на вълка, мечката, дивата коза, благородния елен, царския орел, както и на 120 вида птици.
Паметника на „Христо Ботев”
В центъра на Калофер се намира мемориален комплекс посветен на най-големия поет и революционер Христо Ботев. До паметника има площадка от която се разкрива невероятна гледка към града. Фигурата на поета е висока 14,4 метра, а заедно с пластичния пиедестал, също изпълнен от гранит, височината достига внушителните 25 метра. В близост до основната статуя е разположена композицията "200 пушки" в знак на почит към всички участници в Ботевата чета. Мемориалният комплекс е реализиран през 1986г. Традиционно, на паметника се провеждат тържества на 6 януари – раждането на Ботев и 2 юни – деня на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България.