Фризът на здравоносните божества “оживява“ в цвят в Археологическия музей

  • от Мария Луцова
  • 10:00, 13.01.2025

Хипотетични възстановки на два експоната от експозицията си представят пред посетителите в Археологическия музей.

„В древността мраморните статуи и изображения са били ярко оцветявани, за да изглеждат по-реалистични и изразителни. Данни за оригиналните цветове често се запазват като микроскопични следи от пигменти върху повърхността на предметите. Тези следи могат да бъдат разкрити чрез различни научни методи като дигитална микроскопия, рентгенофлуоресцентен анализ и спектроскопия в инфрачервения диапазон, които позволяват реконструкция на оригиналния вид на артефактите”, разказват специалистите от музея.

Двете недвижими културни ценности, които „оживяват” по нов начин, са фризът на здравоносните божества и оброчна плочка на тракийски конник.

Възстановките са базирани на изследвания с дигитален микроскоп, които разкриват вероятната цветова палитра на артефактите. Те са опит на археолозите да доближат посетителите до начина, по който хората в древността са възприемали тези обекти, и подчертават богатата културна и естетическа традиция на епохата.

Фризът на здравеносните божества от Филипопол е открит от археолога Борис Дякович в района на Източната порта през 1921 г.  и един от много ценните експонати в Археологическия музей.

Обрачната плоча също е открита в Пловдив и е изпълнена във висок релеф. Върху нея дори с просто око се виждат следи от оцветяване.

Фотографии: Археологически музей-Пловдив