Френският фасон на Балабановата къща
Когато човек се сблъска със златните амурчета и махагоновите мебели, разбира, че Балабановата къща не е като другите в Стария Пловдив. Двете „златни" стаи са обзаведени в стиловете „Луи XV“ и „Луи XVI“. Мебелите са произведени в края по-миналия век в Париж и Виена. Те са богато украсени с амури, флорални мотиви, птици и главозамайващи извивки.
Тайната на Балабановата къща е в нейната младост. Тя е точно копие на дома на търговеца Панайот Лампша, построен в средата на XIX век. По-късно къщата става собственост на друг предприемач – Лука Балабанов, чието име носи. През 1930-те е съборена, но покрай възраждането на Стария град при управлението на Атанас Кръстев местните власти решават да изградят я наново. Градежът започва през 1971 г. под ръководството на арх. Христо Пеев.
В обзавеждането е вложен много хъс – поръчваното от странство обзавеждане съдържа и образци от „ампир“ и „рококо“. Някои от мебелите са направени в стил „Борис I“ - българската версия на тежкия императорски стил „ампир“, който е бил твърде популярен у нас преди век. Таваните са изцяло резбовани, за разлика от останалите къщи, където са сглобявани от изрисувани елементи. Под стъклените плотове на масите са поставени старинни гоблени.
Просторната сграда е домакин на множество културни прояви – изложби, концерти, театрални вечери, представяне на книги, работни срещи и др. Тук се провежда и престижният Международен фестивал за класическа музика „Дни на музиката в Балабановата къща“.
Допреди 40 години на мястото на Балабановата къща е имало площад
Златни амурчета посрещат посетителите
Делфинчетата са характерни са родния стил „Борис I“
Резбованите тавани са единствени по рода си в Стария град
Парижки мебели от XIX век изпълват интериора
Модерен поглед към алафрангата – декоративната ниша в стената
Тоалетка за френска кокетка
Голямото предверие е удобно място за изложби и литературни четения
Бюрото се крепи на лъвска лапа
Изящни медальони украсяват мебелите