Археологическият музей представя „Филипопол – Пловдив през втората половина на XII–началото на XIII в.”
Археологическият музей представя от днес изложба на тема „Филипопол – Пловдив през втората половина на XII – началото на XIII в.”.
Пловдив е описан като най-големия и богат град в днешните български земи през този период. Археологическите проучвания потвърждават писмените данни и значително обогатяват представата ни за града.
Информационни табла и находки разказват за отделни аспекти от живота във Филипопол – сгради, улици, бит, занаяти, религия, търговия, забавления, накити, въоръжение. Представените експонати са най-атрактивните находки от този период, открити при археологически проучвания през последните десетина години, сред тях са и предмети, донесени от далечни земи. Фотографии на археологически ситуации, емблематични находки и изображения, план на града и художествена възстановка допълват разказа за този кратък, но забележителен период от историята на Пловдив.
Експонирали сме едни от най-атрактивните находки, открити най-вече при спасителни разкопки на територията на града. Изложбата разкрива съчетанието на данните от писмените извори и проведените археологически проучвания и разширява представата за града в посочения период. Идеята ни е не да представим града ни в един доста тесен период и публиката да добие реална представа как са изглеждали жилищата, да види инвентара там, какви занаяти е имало, религиите. Постарали сме се да представим най-разнообразни аспекти от живота на града, свързани с неговата територия”, разказват археолозите и куратори на изложбата Елена Божинова от РАМ.Пловдив и доц. д-р Камен Станев от Кирило-Методиевски научен център при БАН .
Експозицията може да бъде видяна до 30 април 2022 г.