Древната агора в сърцето на Пловдив пази спомен за славни времена
Форумът (Агора) на Филипопол се е намирал там, където днес е централният площад на града. Пловдив е един от малкото съвременни европейски градове, с добре запазен Римски форум с Одеон. Форумът е бил търговски, административен и религиозен център на античния град. Там са се провеждали събрания, дебати, празници, решавали са се държавни дела. Градският площад в древността е разположен на площ от 20 декара.
Изграден е по време на император Веспасиан през I век и е завършен през II век. Това е най-големият форумен комплекс на територията на България, който съответства на първостепенното значение на Филипопол като най-значителен град (метрополия) в римската провинция Тракия и седалище на Съюза на траките.
Агората има форма на правоъгълник, с размери 143 м и 136 м. На северната страна е изграден комплекс от обществени сгради, който е доминирал над останалите постройки на площада. Той е разположен в направление изток-запад. Три входа, разположени осово по източната, южната и западната страни, осъществяват достъпа до улиците, разположени отстрани на Форума . В северната част на форумния комплекс са разположени обществените сгради за нуждите на градското управление и други прояви на градския живот. В североизточния ъгъл е разкрит Одеона (Булевтерион), а западно от него - градската библиотека. Тук е била ситуирана и първата градска съкровищница на Мизия и Тракия.
Там са открити надписи, свързани с религиозния и административен живот на града, както и част от афиш за провеждането на гладиаторски борби. Малко са градовете, в които още през Античността е имало библиотеки. Античният Филипопол е един от тях. В онези времена библиотеките били сгради, които служели не само за съхранение на ръкописи и свитъци, но и като място за образование, литературни четения, публични дискусии и речи.
Одеонът на Филипопол е разположен в североизточния ъгъл на Форума. Наличието на сграда с такова функционално предназначение в централната част на Античния град дава основание да се предполага голямата значимост на Филипопол като културно и политическо средище. Предполага се, че първоначално сградата е била на градския съвет, а по-късно се е превърнала в театър. В съвременния град днес, Одеонът също се използва за различни културни събития- домакин е на театрални спектакли, концерти, литературни четения и дори алтернативни кино прожекции. Одеонът на Филипопол е открит през 1988 г. от група археолози, а от 1995 г. е културна ценност от национално значение като част от форумния комплекс.
Kоментари
Коя е тази група археолози ?