Държавата предостави Малката базилика на Пловдив, управлява я Археологическият музей
Министерският съвет прие решение за безвъзмездно предоставяне за управление Малката базилика на община Пловдив за срок от 10 години. То идва, след като на своя сесия на 11 април тази година Общинският съвет одобри предложението на кмета Костадин Димитров да поиска от държавата общината да се грижи за имота – публична държавна собственост, които представлява археологическа недвижима културна ценност.
„Дейностите, свързани с опазване на обекта, както и осъществяването на други научни, културни, образователни и туристически дейности да се извършват от Регионалния археологически музей-Пловдив, в съответствие с изискванията на Закона за културното наследство. Отношенията между музея и община Пловдив да се уредят с договор”, пише в решението на Министерския съвет. До този момент Малката базилика се управляваше от Общински институт „Старинен Пловдив”.
Сега предстои кметът на Пловдив Костадин Димитров и екипът му да реши дали да изпълни решението на МС, или да раздели дейностите – за контрола на грижата за археологическата недвижима културна ценност да отговаря Археологическият музей, а управлението да е под шапката на Общинския институт „Старинен Пловдив”, както това се случва с други обекти – Античен театър и Епископска базилика.
Припомняме, че през изминалата седмица избухна скандал, че мозайките и експозиционните зали на Епископската базилика не се поддържат, заради забрана от страна на кмета Костадин Димитров.
Зам.-кметът по култура, археология и туризъм обаче внесе яснота, че Инспекторатът по опазване на културното наследство към Министерство на културата е направил принудителна административна мярка, с която забранява всякакви намеси върху мозайките от страна на екипа на Общинския институт . От своя страна кметът на Пловдив Костадин Димитров е издал заповед с две точки. Първата е, че служителите в института нямат право да извършват интервенции, които биха могли да нарушат целостта на мозайките, а във втората, че при спешност като плесен или замърсяване, специалистите в „Старинен Пловдив” трябва да предприемат действия при спазване на законовия ред. Редът е доклад за спешната необходимост и съгласуване на дейностите с Археологическия музей.
От Общинския институт са обжалвали принудителната административна мярка, издадена от ГД ИОКН на министерството в Административния съд, но искът им е отхвърлен. В момента върви обжалване на по-горна инстанция.
От екипа на Елена Кантарева отхвърлиха възможността при спешна необходимост за третиране на мозайките да съгласуват проект с колегите си от музея и посочиха, че съгласувателната процедура е с Националния институт за недвижимо културно наследство и Министерство на културата. В крайна сметка от „Старинен Пловдив” са внесли проект за мозайките, които и към този момент са плесенясали и неподдържани, на 14 октомври 2024 г. Принудителната административна мярка е от пролетта на 2024 г.