Богоявление е - време за мъжко хоро в Марица
Богоявление е - на 6 януари ще отпразнуваме един от големите български празници. На този ден се почита кръщаването на Исус във водите на река Йордан. Поради това в православния свят традициите повеляват вярващите да се потопят в река. В страните, където януари месец е един от най-студените, този ритуал се превръща в истинско зрелище и своеобразно изпитание. На вярващите в Русия и Украйна, например, често им се налага да пробиват дупки в дебелия леден слой, покриващ реката.
В България всяка година на 6 януари водите се освещават като свещеници хвърлят дървен кръст в реката. Най-смелите мъже скачат във водата, за да го извадят. Тук християнската традиция се е преплела с народните вярвания. Много хора влизат в реката на Йордановден, защото вярват, че който извади кръста, ще се радва на завидно здраве и просперитет през цялата година. И макар водите в България да замръзват доста по-рядко, температурата най-често е не повече от 2-3 градуса. Така че дори краткото потапяне в ледените води е геройство.
Има обаче едно място в България, където това не е достатъчно. Калофер е един от градовете, които ревностно пазят своите традиции. Тук повече от 200 години Богоявление започва рано сутринта с празнична литургия. След това свещениците от трите църкви се отправят към реката, последвани от хората. Когато стигнат водите на Тунджа, облечените в традиционни носии калоферци захващат мъжко хоро, което танцуват в ледените води на реката. Вярват, че колкото по-студена е водата, толкова по-здрави ще бъдат всички участници. Зрелището продължава от половин час до 40-50 минути.
Музикантите също влизат във водите на Тунджа. Всяка година те изпълняват задължително песента “Залюбила е Василка”. В Калофер няма борба за кръста. Тук той се дава на най-малкия участник на хорото. А това често са малчугани на 5-6 години, закърмени с традицията. Местните разказват, че няма година, в която някой да се е разболял от хорото.
Дали е легенда или не, но преди повече от век "Мъжкото хоро" на калоферци в ледените води на река Тунджа е имало за цел да взема страха на околните села. Днес вече няма Османска империя, няма ги и хайдутите на Калифер войвода, но все още се намират смели и решителни мъже, които играят хора и пеят български песни в ледените водите на река Тунджа под звуците на гайди и тъпани.
В днешно време "Мъжкото хоро" не е само преклонение към предците и съхранение на вековна традиция. Не е клише или демонстрация, а силата на едни смели мъже обединени в братска верига, хванати за ръце и пеещи български песни. Това са български юнаци, които пазят духа на Ботев и Левски и те ще са утрешните пазители на България!
На 6 януари, Богоявление - Йордановден сутринта започва Мъжкото хоро в Калофер. Посетете родния град на Ботев и в деня на неговото рождение и отпразнувайте заедно с местните хора двойния празник. Вижте на живо единствената по рода си традиция на Калофер!
В Марица кръстът ще бъде хвърлен при Водната палата в 12.30 ч.
Снимка: Петър Пешев