Балабановата къща или как са живели богатите пловдивски граждани
Балабановата къща е представителна за развитието на Пловдивската симетрична къща. Балабановата къща е построена в началото на XIX в. от хаджи Панайот Лампшa - богат търговец и лихвар. В края на столетието, къщата става собственост на Христо Геров, племенник на възрожденеца Найден Геров.
В началото на ХХ в. тя приема своя последен собственик - търговеца Лука Балабанов, чието име носи и до днес. Застроена е на площ от 546 кв.м. и обхваща обем от 4723 куб.м. През 30-те години е съборена до основи. Благодарение на дългогодишната изследователска работа на арх. Христо Пеев, 45 години по-късно къщата на хаджи Лампша отново е възстановена.
Днес на първия етаж на къщата е представена постоянна експозиция на съвременно българско изкуство. Вторият етаж, служил за посрещане на гости, обзаведен и сега в градски възрожденски бит, е една от най-популярните камерни сцени в града за културни събития - камерни концерти, театрални постановки, както и за делови срещи.
Къщата е емблематична за културния живот на Пловдив. В нея се провеждат театрални спектакли, концерти, изложби, литературни премиери, срещи с едни от изявените творци на страната. Неповторимата й атмосфера е символ на грижовното отношение и любов към ценностите на изкуството и техните създатели.
Тази великолепна сграда се намира на ъгъла между улиците “4-ти януари”, “Д-р Стоилов” и “Антраник”. Голямата порта откъм улицата и срещуположната й врата към двора отвеждат в продълговат пруст с висок таван, около който са били разположени стопански и домакински помещения.
До горния етаж води вътрешна стълба, която въвежда в голям остъклен салон. Средната му част е най-представителна, с богато украсен дърворезбован таван. Около салона има четири стаи с неповторима атмосфера. Обзаведени са с реставрирани старинни мебели, тъкани и други вещи, демонстриращи вкуса и възможностите на богатите пловдивски граждани.