ПУ „Паисий Хилендарски“ е домакин на Международна лятна школа

  • от PlovdivTime
  • 14:10, 19.07.2025

Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е домакин на Международна лятна школа по „Компютърни методи в историческата лингвистика“от 21 юли до 1 август. Сред участниците тази година са студенти, докторанти, млади и утвърдени учени от 12 страни и 3 континента. Лятното училище е съвместна академична инициатива на университета в Йорк (Великобритания) в партньорство с Пловдивския университет, която се осъществява благодарение на активното сътрудничество между Филологическия факултет на ПУ и департамента по „Език и лингвистика“ към университета в Йорк. Програмата включва лекции, семинари и съвместна научна работа, като инициативите са предназначени за студенти, изследователи и професионалисти от цял свят с подходящ академичен или професионален профил.

Сред участниците на форума има представители от България, Индонезия, САЩ, Италия, Норвегия, Китай, Испания, Великобритания, Нидерландия, Франция, Хърватия и Индия. От българска страна се включват кадри на ПУ, СУ „Св. Климент Охридски“ и Медицински университет – Пловдив.

Аналитичният фокус, който ги обединява, е усвояването и прилагането на Параметричния сравнителен подход (Parametric Comparison Method – PCM), който позволява дълбочинно разгръщане и диахронно проследяване на сходствата и различията в развитието на езика/езиците въз основа на синтактични структури, обясняват организаторите. Иновативният интердисциплинарен подход позволява филогенетичен поглед към интригуващи въпроси за езиковата универсалност, езиковите родства и динамичното взаимодействие между тях.

Изтъкнатите учени, които тази година са лектори в Лятната школа „Компютърни методи в историческата лингвистика“, са няколко авторитетни имена.

Проф. Джузепе Лонгобарди от университета в Йорк е носител на множество престижни отличия в областта на историческата лингвистика/синтаксис, сред които е и членството му в Academia Europaea от 2022 г. Ученият е бил гост-лектор в някои от най-престижните академични институции в света, като MIT, Калифорнийския университет в Лос Анжелис (UCLA), Националният изследователски център в Париж (CNRS Paris) и Харвард (САЩ).

Д-р Паола Кризма от Университета в Триест (Италия) е международно известен лингвист в областта на историческия синтаксис и лингвистичната теория и гост-учен по програма „Фулбрайт“ в Масачузетския технологичен институт (MIT), където работи в тясно сътрудничество с Кенет Уекслър.

Д-р Димитър Казаков е доцент в областта на компютърните науки към Университета в Йорк (Великобритания), който активно се занимава с машинно самообучение, обработка на естествен език, компютърна лингвистика и еволюция на езика, бивш заместник-председател на Британското общество за изучаване на изкуствения интелект и поведенческото симулиране (AISB).  

Специален гост-лектор в лятната школа тази година е доцент д-р Сена Карачанак-Янкова от Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и Департамента по медицинска генетика на МУ – София, чиито изследвания са в областта на българската популационна генетика, молекулярната генетика, генотипирането и генетичните изследвания в съдебномедицинската практика.

В качеството си на местен домакин Пловдивският университет се надява форумът да предложи ползотворна среда за научно обогатяване и развитие, породена от срещата на кръстопътя на множество дисциплинарни, институционални и езикови перспективи, които са заложени по същество както в контекста на града, така и в академичната и ежедневната му култура.