Кинофестивал на тема образование събира филми от шест държави в Пловдив
Кинофестивал на тема образование събира документални филми от шест държави на тема образование в залите на Lucky – Дом на киното – Пловдив на 11, 12 и 13 октомври. Програмата ще представи селекция на девет документални филма и лекции с образователна тематика, демонстриращи различни педагогики и подходи в образованието като Монтесори, сугестопедия, демократично образование, ненасилствена комуникация, проектно учене и др. Прожекциите ще бъдат последвани от дискусии, модерирани от специалисти в областите на различните теми от филмите.
Амбицията на организаторите на фестивала е да предизвикат разговори на тема образование, насочени към корените на наблюдаваните проблеми и възможните решения, както и да обединят основните субекти в учебния процес: институции, учители, ученици и родители.
Акцент в програмата са двете премиерни прожекции на документалния филм „Учител е детето”, който разкрива великата концепция на педагогическия Монтесори модел и как се прилага той в ежедневието на една група от детската градина, в която режисьорът и млад баща Александър Муро снима в продължение на цяла година. Филмът предизвиква голям интерес у пловдивските зрители, защото методът на Мария Монтесори вече четвърта година успешно се прилага в общинските детски градини и някои училища в града и се превърна в най-голямата публична реформа в образованието в България.
Още една вдъхновяваща премиера са подготвили организаторите на феста – „Най-голям шанс за успех“ – филмът, представян пред хилядни аудитории по целия свят, номиниран за множество награди и част от официалната селекция на фестивала за независимо кино “СЪНДАНС” 2015. „Най-голям шанс за успех“ разкрива недостатъците на образованието в Съединените щати и представя завладяващи нови подходи, които вдъхновяват училищните общности да преосмислят на какво са способни учениците и учителите.
Българският филм, който развълнува зрителите с историята на един учител, прочул се с постиженията на своите ученици по цял свят, „Формулата на Тео“ намира своето място в рамките на фестивала, за да търси отговори на въпроса какво е важно за доброто образование днес.
Истории за демократичното образование в „Свободен час“, всичко за сугестопедията в „Методът“, среща със семейства и експерти от САЩ, Франция, Германия и Великобритания в „Да бъдеш и да се развиваш“ и разказ за „ромския Кейбридж“ – училището в българското село Долни Цибър, в което образованието е ценност за ромското население, са сред останалите теми в прожекциите през киноуикенда.
Като съпътстваща програма в клуб „Фарго“ фестивалът ще представи две безплатни прожекции, придружени с неформални дискусии – на филма, посветен на Валдорфската педагогика, на 12 октомври от 10:00 часа и поредица от пет кратки видеа, които показват как ненасилствената комуникация може да се използва при решаване на конфликти и за управляване на учебния процес в класната стая, на 13 октомври от 10:00 ч.
Кинофестивалът „(не)Възможното образование” е инициатива на Общност за демократично образование и се реализира в Пловдив от фирма „Арт филм“ ЕООД благодарение на финансовата подкрепа на община Пловдив.
Билетите за прожекциите се закупуват на касата на Лъки – Дом на киното, ул. „Гладстон“ 1, Дом на техниката. Цена на билет – 5лв, включва и участие в дискусията.
*Резервации и онлайн продажби -boxoffice.bg
ПРОГРАМА:
11.10. /петък/
- 18.00 часа, Зала 1 - "УЧИТЕЛ Е ДЕТЕТО" – ПРЕМИЕРА
12.10 /събота/
- 11:00, Зала 3 - "Методът"
- 12:30, Зала 3 - "Да бъдеш и да се развиваш"
- 15:00, Зала 3 - "Свободен час"
- 18:00, Зала 1 - "Формулата на Тео"
13.10 /неделя/
- 11:00 ч, Зала 3 - "Кеймбридж"
- 13:00 ч, Зала 1 - "Учител е детето"
- 18:00ч., Зала 1 - "Най-голям шанс за успех"
Програма „Фарго“ – ВХОД СВОБОДЕН
12.10. /събота/
10:00 ч. – "Валдорф на 100"
13.10. /неделя/
10:00 ч. – "Ненасилствена комуникация в училище"