Ентусиасти от Япония и Сингапур тропат народни танци в Пловдив
60 ентусиасти от цял свят пристигат в Пловдив за обучение по народни танци и музика в рамките на Международния фолклорен семинар в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев”. 15-ото юбилейно издание на форума ще бъде открито на 21 юли от 18.30 часа в концертната зала на висшето училище по изкуствата.
Замислен през 2005 г. като нов метод за преподаване на богатата ни фолклорна традиция, семинарът е посрещнал до момента повече от 1000 чужденци от всички краища на света.
Курсистите, проявили интерес към родния фолклор, идват от 9 държави, сред които Холандия, Израел, Япония, Швейцария, Англия и др. За първи път на семинара ще пристигне и представител на Сингапур, който е пожелал да изучава народни танци.
По традиция най-предпочитани са именно танците, пеенето, кавалът, акордеонът, гъдулката, кларинетът, тъпанът и гайдата. За преподаватели Академията е подбрала най-изтъкнати изпълнители и педагози в различните области, които в продължение на една седмица ще работят индивидуално с всеки участник. В последния ден всички ще представят наученотов концерт пред публика.
„До момента в страната няма подобна програма, която е успяла да събере хора на възраст между 7 и 70 години от 15 държави и 6 континента”, отбеляза с гордост директорът на семинара проф. д-р Любен Досев. По думите му, сред участниците е имало лекари, инженери, учители и много други, които след приключването на събитието се превръщат в посланици на българската култура по цял свят.