Брейкъри загряват за „Битки под тепетата“
Всяка вечер на главната улица в Пловдив се вдига здрава пушилка. Четири-пет момчета се въртят и премятат лудешки под мощен бийт-ритъм. Зрителите, които на мига се скупчват, гледат шоуто с широко отворени очи.
Общинските полицаи не винаги оценяват по достойнство уличното изкуство и понякога прогонват тийнейджърите от центъра, въпреки че танцьорите разполагат с официално разрешение от местните власти.
„Само когато танцуваме заедно се получава яко, защото го правим от сърце. Един по един не сме толкова интересни“, признава Александър Будуров. Момчетата са от различни градове, събира ги общото им гимназиално битие в Пловдив.
Техният стил нарича B-boying и тръгва от класическия брейк. Първи са започнали да го танцуват афро-американци и пуерториканци през 1970-те години в САЩ. „B-boying е съвкупност от акробатични движения, но, общо взето, е танц“, уточнява Александър.
Той е родом от Враца, където досега се е изявявал с местната група „Monstribe“. Другият врачанин в крю-то - Венцел Димитров, се занимава с танците от пет години и е станал виртуоз в кълбата във въздуха, салтата и въртенето на глава и на една ръка.
Другите двама – Иван Кансъзов от Пловдив и Илиян Диков от Асеновград, са членове на "B Generation Crew" от града под тепетата. Към колектива са се присъединили и хора от пазарджишкия "No Name Crew".
Учениците са учредили своя форма формация – „New Generation Crew”, която тепърва ще си търси място под слънцето. Те се запалили по b-boying от свои по-възрастни приятели. Изучават тънкостите на брейка от клипове в интернет и следят на живо изпълненията на по-напредналите брейкъри в страната.
Най-старите майстори на акробатичните спектакли у нас са „Sleepwalking“ от Смолян, които са домакини на ежегодния фестивал „Jam On It“. Враца, откъдето идват Александър и Венцел, също има свое известно състезание - „Rockalution”.
Българската сцена е изненадващо богата – фестивали по брейк се провеждат също в София – „Тhe Wild Break Battle“ и в Пловдив – престижният „Street Masters“. На 4 септември т.г. европейската столица на културата ще стане арена на оспорваните „Битки под тепетата“ в рамките на проявата „Shake That Хълм“.
Миналата година в София се проведе и първото състезание на световно ниво – „Red Bull BC One Bulgaria Cypher“. Тогава за пръв път в историята на шампионата турнирът бе спечелен от жена – несравнимата Queen Mery от Бургас.
Александър смята, че българският брейк може да разтърси и международната сцена, но за успеха му са нужни няколко неща – да спечелиш поредица от състезания или да си намериш солиден спонсор.
Пловдивският „Street Masters“ също е врата към света – победителят в надпреварата отива на финали с шампионите от други държави.
„Преди Пловдив е бил доста ъндърграунд град, но сега нещо сцената е позападнала. Време е да я възродим“, зарича се брейкърът.
Илиян открива шоуто със задно салто с тояга
Александър досега е бил част от врачанския "Monstribe"
Венцел се занимава с b-boying от пет години
Иван е пловдивският ас на "New Generation Crew"
Прилича на акробатика, но е танц
Групата е съставена от тийнейджъри от различни градове, които учат в Пловдив
Венцел изпълнява винт...
... и въртене на една ръка
Момчетата смятат, че брейкът става як, само когато танцуват заедно
Сашо усвоява триковете от клипове в интернет и уроци от приятели
Детската публика е във възторг