Вълчан Петров спечели голямата награда на биеналето “Тенец“ със “Сезоните на бай Йордан“
Пловдивският живописец Вълчан Петров бе удостоен с най-високото отличие от националната изложба биенале „Тенец” - Наградата на името на Йордан Радичков.
Тя се връчва на автор, претворил най-проникновено и талантливо с изразните средства на изобразителното изкуство литературното творчество на Мъдреца от Калиманица. Вълчан Петров се открои с творбата си „Сезоните на бай Йордан “.
Призът се присъжда за първи път след промяна на регламента на биеналето през 2020 г. Учредяването на наградата цели да се популяризира литературното наследство на Радичков и да се насърчат художниците да търсят източник на вдъхновение в мъдрите редове на неговата проза, казват организаторите.
Наградата на Съюза на българските художници бе присъдена на Мариета Конова - преподавател в катедра „Църковни изкуства“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Наградата в раздел „Живопис“, където конкуренцията беше най-силна, спечели Екатерина Иванова от Велико Tърново. Тя беше отличена за творбата си „Митология по Радичков – І “. Екатерина Иванова е преподавател в катедра „Рисуване“ на Великотърновския университет.
Цвета Петрова получи наградата за графика за триптиха си „Споменът за сенките“. Тя е преподавател в катедра „Визуални изкуства“ към СУ „Свети Климент Охридски“. Безспорният победител в раздел “Скулптура” бе Теодоси Антонов от Монтана, а номиниран е Мартин Георгиев от София. В раздел „Приложни изкуства“ носител на наградата стана Жанет Левордашка - утвърдено име в областта на декоративния текстил.
Наградата за млад автор от сдружение „Приятели на Радичков” бе присъдена на Джени Иванова – София, бакалавър по специалностите „Стенопис“ и „Теория и практика на художественото образование“, и магистър със специалност „Сценография“ в Националната художествена академия. Съпътстващата я парична премия бе осигурена за пореден път от доц. Борислав Великов – председател на сдружението.
Победителите определи жури, оглавено от председателя на Съюза на българските художници Любен Генов. Заедно с него работиха Антон Стайков - зам.-председател на СБХ, скулпторът Богомил Живков, художникът Валентин Герасимов и Дончо Планински – инициатор на биеналето и председател на Дружеството на художниците „Тенец“. Те оцениха 233 творби на 115 автори от 30 населени места, изпратени за участие в биенале „Тенец“.
Биеналето се организира от Община Монтана, Съюза на българските художници, Художествена галерия „Кирил Петров“ – Монтана, Представителството на СБХ – Монтана и Дружеството на художниците „Тенец”- Монтана. То се провежда от 2014 г. постъпили творби на обща стойност около 50 000 лв., изчислена на база на цената. Биеналето освен творческа среща на поколенията е и начин да се попълва фондът на галерията с произведения на съвременното българско изкуство.
Фоторафия: Община Монтана