Стефан Шивачев: Списъкът с нашите пловдивски дарители и будители е огромен
Стефан Шивачев, директор на Историческия музей
Напоследък стана доста модно да се празнуват какви ли не празници в България, взети от други държави. Аз мисля, че ние - българите, трябва да пазим нашия си български както православен, така и традиционен календар. Той е изграждан в продължение на много векове. Този календар е бил едно от нещата, които са крепили и съхранили българщината.
В този календар едно от най-интересните неща – чисто българско като идея и реализация, е 1 ноември като Ден на народните будители. За пловдивчани е гордост, че тук още през 1909 г. започва честването на този празник. След това се утвърждава отново в Пловдив.
По-важното е, че това еден, в който ние можем да отдадем почит на всички тези хора, които в исторически план са реализирали този български 19-и век, този връх в нашата национална история. Защото ако 2 юни е ден, в който отдаваме своята почит на падналите в национално-освободителното движение, 1 ноември има не по-малко значение.
С него почитаме такива забележителни личности като Чалъковците, например. Много често чорбаджия се употребява с ирония, но тези хора са дарили много за преизграждането на българските църкви, за създаването на първото пловдивско епархийско училище, което прераства в първата гимназия.
Хора като Христо Г. Данов и Драган Манчов са създали основата на новобългарското образование, учебниците, учебните помагала.
Списъкът с нашите пловдивски дарители и будители е огромен.
Това е денят, в който ние трябва да си припомним за тези хора и за основния урок от техния житейски път: „Единственото, което си заслужава, тогава когато натрупаш богатство, е да даряваш за подпомагане на църкви, училища, здравеопазване“. Да харчиш тези средства за образованието на своите деца, защото после това ти се връща многократно.
Давали са си ясна сметка, че това е начинът България да върви напред.
Фотография: Радио Пловдив