С истории за знакови личности и сгради: Ивет Анави празнува 100-годишнина в Пловдив
С премиера на най-новата си книга „Разпиляна броеница. Еврейски следи по пловдивските улици” ще отбележи 100-годишнината си една от забележителните личности на Пловдив Ивет Анави. Събитието е на 26 декември от 17 ч. в сградата на организацията на евреите „Шалом”.
Ивет Анави е родена на 26 декември 1919 г. в Пловдив. Потомка е на стара еврейска фамилия. Учи в Еврейското училище с преподаване на иврит, в Образцовата прогимназия и в полукласическия клас на Девическата гимназия. Заминава за Страсбург, където следва френска литература. Тук живее в пансиона за еврейски девици Home Israelite de Jeunes Filles, където получава първата си религиозна еврейска подготовка. По време на Втората световна война при тежки условия следва романска филология в Софийския университет. Дипломира се през 1943 г. Работила е в Народна библиотека „Иван Вазов“ - Пловдив и НИИ „Марица“ - Пловдив. През 1960 г. завършва задочно висше библиотечно образование. Владее няколко чужди езика. Има двама синове - научни работници, и четирима внуци. Тя продължава да твори и днес.
Автор е на книгите „Типични еврейско-испански ястия“ (1994, 2001), преведена на английски под заглавието Sephardic Cuisine (Калифорния, САЩ, 2000); „Ръководство по еврейско-испански“ (2007); „Извадени от забравата. Пловдивски медици евреи 1876 - 1941“ (2009); „Съмна се. Сефарадската жива памет. Из еврейско-испанския фолклор“ (2010); „Озарени еврейски жени” (2013).През 2011 г. Ивет Анави е удостоена с наградата „Шофар“ за утвърждаване на еврейската култура и ценности.
100-годишната Ивет Анави продължава да пише книги и да удивлява с бистрия си ум и невероятна памет. По повод своята 90-годишнина, тя получи като подарък от свои роднини лаптоп, на който пише активно и в момента.
Най-новата й творба „Разпиляна броеница” е истинско съкровище от спомени за личности, но и за знакови сгради, които и до днес радват пловдивчани и гостите на града.
Както самата Анави отбелязва в предговора: „Разпиляната броеница е събрана. Преди повече от 70 години евреите в Пловдив бяха около 7800 души. Голяма част от тях копнееха да заминат за Палестина, а по-късно за Израел. Те взеха със себе си всичко необходимо, всичко което им беше скъпо и мило. Но оставиха нещо много ценно – родните си къщи”.
Във фотоалбума са поместени снимки на къщи и търговски сгради в центъра на Пловдив, по бул. „Руски”, ул. „Данаил Николаев”, бул. „6 септември”.
Те са оформени в три раздела – „Огнища на просветата и културата”, „Търговски сгради” и „Жилищни сгради”, а всяка от снимките разказва истории на личности, преплели по неразделен начин съдбите си с Пловдив.