Преподавател дари пощенски марки с репродукции на Златю Бояджиев на родната му къща

  • от Добринка Димова
  • 16:30, 11.05.2025

Специално и неочаквано дарение получи родната къща на Златю Бояджиев в Брезово. Доц. д-р. Пело Михайлов и половинката му Флора Вартанян подариха пет серии с общо 25 пощенски марки, от които 5 с репродукции на безсмъртния художник. Любопитното е, че всичко е организирано за по-малко от четири дни, а дарителите били вдъхновени от публикация на TrafficNews.

На 27 април ви разказахме как къщата на живописеца е превърната в творческо средище и живее нов живот. След като години наред тъне в забрава, през 2019 г. е закупена от бизнесмена Николай Гачев, който решава да я възстанови и отвори за жителите и гостите на града. След създаването на сдружение „Творческо средище – Родна къща Златю Бояджиев“ мястото е  обогатено с автентични мебели и предмети от бита на брезовци. Тук се помещава и малка изложба с репродукции, които разкриват пред посетителите „Брезово, през погледа на Златю Бояджиев“. А входът е безплатен.

На 28 април сутринта доц. Михайлов, който е филателист и преподавател в Аграрния университет, катедра Туризъм, прочита статията. С половинката му веднага решават, че трябва да подкрепят желанието на местните да развиват това място. Набавя сериите, подрежда ги върху филателни листове. Увеличава трикратно цветни копия на петте марки с репродукции на Златю Бояджиев и добавя обстойна информация за всяка от тях. И на 30 май вечерта всичко е готово.

„Това е едно от най-бързите неща, които съм правил в моя живот”, споделя при даряването на марките доц. Михайлов. „По телефона Анелия Парпулова, председател на сдружение „Творческо средище – Родна къща Златю Бояджиев“, ми каза, че не е знаела за съществуването на такива марки. И дори не е мечтала някой да им ги подари. Днес бих казал "Започнете да мечтаете!”, казва филателистът.

И допълва, че той самият е сбъднал една своя мечта - в някой музей да има пълна сбирка от пощенски марки, било то свързани с патрона, с даден град или отделна тематика. От 2023 г. във всички музеи, които посещават със съпругата му, питат дали има изложени пощенски марки. Дотук са открили само две места, а причината – марките са прекалено дребни.

„Дай Боже, по-нататък и някоя оригинална картина да се появи в родната къща на Златю Бояджиев”, пожела си доц. Михайлов.

От своя страна Анелия Парпулова благодари на двамата дарители. „Ще направим табло с постоянна експозиция на тези марки, за да привлечем още повече посетители”, посочи тя.