Пловдивски фотограф стана част от концерт в Милано за 24 май
Денят на българската просвета и славянска писменост отмина с поредица от празненства и събития из цялата страна. Самоувереността на българите се прояви по най-различни начини, но не само родните шествия отбелязаха този светъл празник. Той беше честван и далеч извън нашите граници, в прекрасното Милано.
Навръх 24 май „Българска асоциация за културен обмен“ и фолклорна работилница „Ритмика“ организираха специално за българите в Италия концерт, напомнящ на всички уникалните родни традиции, с които можем да се гордеем. В него участие взеха Елица Тодорова, Ваня Кудева, Радослав Търпанов, група по народни танци с хореограф Станимир Минев и много други.
Освен концерта, асоциацията за културен обмен между България и Италия организира и фото конкурс под надслов „И ний сме дали нещо на света“, в който взеха участие над 100 българи от цялата страна. От него бяха избрани десет снимки, а четирите най-добри от тях бяха излъчени по време на концерта като мултимедиен фон.
От всички четири само една, показваща красотата на Пловдив, попадна сред фаворитите. Тя е дело на пловдивския любител фотограф Александър Карамфилов и запечатва живия спомен за Стария Град, който привлича куп туристи от цял свят. Единственият действащ резерват в града със сигурност има какво да покаже, с какво да впечатли и с какво да разтърси човешката душа, особено такава, която е далеч от дома.
Александър Карамфилов снима едва от година, но талантът му се развива с всеки изминал ден и всеки създаден кадър. Това е страст, с която се занимава в свободното си време. Сам признава, че е далеч от перфекционизма и има още много какво да учи, но се опитва да представи света през неговата призма, която на моменти улавя повече от интересни визии, ъгли и спектри на светлината.
Обичам да снимам най-вече природа, защото тя е единственото неопетнено нещо на нашата земя. Тя е съвършена, дори в своето несъвършенство, а Пловдив е богат на природни, а и архитектурни изобилия, признава Алекс.
Снимката, спечелила второ място е направена на Лапидариума и носи звучното име „Старинен Пловдив – град в града, който пази традициите живи“. За нея Александър е използвал като модел пловдивската актриса Паулина Гегова, облечена в модернизирана и олекотена народна носия.
Фотографията е напълно изчистена, без никакви ефекти, залагаща изцяло на натуралните дадености на Лапидариума, защото, както казва сам авторът, мястото е достатъчно красиво, че да го замаскира с излишни компютърни елементи. За нея Карамфилов получи грамота и поздравителен адрес от президента на асоциацията Ана Сотирова, която му пожела да продължава да твори и съхранява родовата памет на Отечеството.
Колкото до българите в Милано, може само да предположим емоцията, която са изпитали наблюдавайки невероятния Стар град, за някои навярно любимо кътче в миналото или пък изоставен дом.