Обзорна изложба разказва за живота и творчеството на големия пловдивски архитект Христо Пеев
Пловдивчани и гости на града могат да разгледат до 23 април обзорната изложба „Христо Пеев: изследователят, архитектът, човекът“, която бе открита вчера на пл. Римски стадион. Тя е посветена на паметта и делото на бележития пловдивски архитект Христо Пеев по повод 130 години от рождението му. Организатори са Общински институт „Старинен Пловдив“, Фондация „Български архитектурен модернизъм“, в партньорство с Държавен архив – Пловдив и Народна библиотека „Иван Вазов“- Пловдив. Огромно съдействие с документи, семейни книжа, фотографии, проекти, автентични документи и ценна информация оказа и семейство Веска и Боян Илиеви - наследници на арх. Христо Пеев.
Изложбата бе открита от и.д. директора на ОИ "Старинен Пловдив" доц.д-р Елена Кантарева-Дечева, Наташа Костадинова - началник на "Държавен архив" Пловдив, арх.Нина Толева-Новак от ОИ „Старинен Пловдив“ и Теодор Караколев от Фондация "Български архитектурен модернизъм".
Сред гостите на събитието бяха заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, Амелия Гешева, наследниците на арх. Христо Пеев, проф. Тони Шекерджиева-Новак, ректор на АМТИИ, проф. Галина Лардева, много служители на института и граждани. Откриването бе последвано от архитектурна обиколка на сгради, проектирани от арх. Христо Пеев в кв. „Капана“, за които увлекателно разказа Теодор Караколев.
Христо Пеев е пловдивски архитект, известен с това, че първи и единствен проучва и документира още от 30-те години изчезващото архитектурно наследство на Стария Пловдив. Роден е през 1893 г. в Анхиало, Княжество България. През 1924 година арх. Христо Пеев се установява в подножието на Таксимтепе. Няколко години по-късно започва да проучва старите възрожденски къщи, прави архитектурни заснемания, събира сведения за обитателите на сградите. Плод на неговите дългогодишни изследвания е капиталният труд “Пловдивската къща през епохата на Възраждането”. Благодарение на събрания от архитект Христо Пеев материал, много забележителни сгради са възстановени в първоначалния си вид, „възкръсват” и къщи, разрушени преди години. И до днес книгата му за възрожденските къщи е енциклопедия, ползвана от архитекти, реставратори и строители. Освен проучвател, Христо Пеев е и продуктивен архитект, автор на стотици сгради в Пловдив и околността - прекрасни модерни проекти от 20-те, 30-те и 40-те години на миналия век, пропити от най-актуалните тенденции на архитектурата на модернизма. Починал е през 1956 г. в Пловдив. На негово име е наречена една от улиците на Стария Град.
Не пропускайте и следващите 3 събития, посветени на 130-та годишнина от рождението на арх. Пеев. На 7 април ще има беседа, посветена на живота и архитектурното творчество на архитект Христо Пеев (очаквайте обявяването на място и начален час). На 21 април, 18:00 часа е предвидена втора архитектурна обиколка на сгради, проектирани от арх. Христо Пеев около Цар Симеоновата градина (пред НУМТИ „Добрин Петков”, ул. „Кръстю Пастухов” №8). На 28 април, 18:00 часа, в Данчова къща на ул. „Арх. Христо Пеев“ №2А е откриването на изложба, посветена на живота на архитект Христо Пеев, включваща десетки архивни документи и снимки, авторски рисунки, проекти и много други автентични материали.