Найден Тодоров отчете дейността си, предложи готова реформа за сценичните изкуства

  • от PlovdivTime
  • 17:27, 16.01.2025

Министърът на културата Найден Тодоров отчете постигнатите цели в Министерството на културата в периода (09.04.2024 г. - 16.01.2025 г.).

Представяме някои акценти от отчета на министър Тодоров:

По предложение на министър Найден Тодоров България беше избрана за домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през настоящата 2025 г.  Предложението бе гласувано на 31.07.2024 г., в рамките на 46-ата сесия на ЮНЕСКО в Делхи, Индия. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България. Нашата кандидатура получи и безрезервна подкрепа от парламентарно представените партии у нас. Домакинството ни е обвързано с увеличаване на шансовете ни за получаване на финансова и техническа помощ от ЮНЕСКО за опазване и развитие на българските обекти на световното наследство. Домакинството цели също да поощри образованието и осведомеността сред хората относно значението на културното и природното наследство. Така Министерството на културата ще привлече повече инвестиции в културни и природни обекти, които ще подпомогнат развитието на местната инфраструктура и икономика, очаква се да бъде издигнат и международния авторитет на страната ни.

В отчетния период министър Найден Тодоров, заедно с експерти от Министерството, изготви и законопроект за промяна на финансирането на сценичните изкуства с цел да се подпомогне работата на културните институти в тази област и да се гарантира възможността за стимулиране на качествените постановки и концерти, както и да се минимизира натрупването на дефицити.

Министрите на образованието и на културата подписаха заедно с ректора на университета „Проф. д-р Асен Златаров” в Бургас проф. Христо Бозов и с председателя на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев на 30.10.2024 г. споразумение за справяне с липсата на кадри в сектора на сценичните изкуства. Споразумението предвижда изпълнение на съвместни проекти и събития, както и създаване на общи научноизследователски колективи за реализиране на разработки, публикации и образователни ресурси. Споразумението за сътрудничество е за разкриване и развитие на специалностите в сектора „Сценични изкуства“ – „Художествено осветление“, „Художествено озвучаване“, „Организатор сценична дейност“, „Завеждащ постановъчна част“ и др. Предвид драстичната липса на подготвени кадри в тези специалности и засилващата се тенденция към недостиг на специалисти, разкриването на посочените специалности ще даде възможност за решаване на този важен казус за сектора. Логичното развитие от тези действия ще допринесе за осъществяването на все по-качествена продукция в техническо и художествено отношение, както и до подобряване безопасността на условията на труд. Повишаване на месечното възнаграждение на специалистите със степен на образование „бакалавър“ и „магистър“ за тези специалности ще е приоритет.

Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности към министъра на културата разгледа 13 предложения на Националния институт за недвижимото културно наследство за актуализиране на статута, границите и режимите за опазване на обекти на световното културно наследство, както и на обекти, попадащи в техните охранителни зони (Мадарски конник, Свещарска гробница и др.). Благодарение на това могат да се актуализират данните и картите на обектите в Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО - дейност, която от години не е изпълнявана.  Прието бе Решение на Министерският съвет, с което бе одобрено участието на Република България в 19-ото издание на Венецианското биенале за архитектура, което ще се проведе от 10 май до 23 ноември 2025 г. в гр. Венеция, Италианската република.