Мария разкрива магията на карвинг свещите в Капана
„Когато свещта се запали и погори малко, тогава започва тайнството. Пламъкът се промъква през изрязаните места и започва да образува чудни фигури по стените. Създава се играе на сенките като на магически фенер“, обяснява Мария Аргирова. Тя е събрала няколко запалени младежи в ателието си в Капана в Пловдив да ги учи на изкуството на карвинга.
Карвингът тръгва от старинен Китай като чалъм за изрязване на плодове и зеленчуци в сложни и красиви форми. Китайските кулинари упорито криели тайните си, но японците успели да се докопат до тях и го пренесли в страната на изгряващото слънце. Впоследствие изкуството придобило огромна популярност в азиатските земи.
Паметна за занаята е 1364 г. когато на фестивала Лои Кратонг, посветен на богинята на водата, кралят на Тайланд Рама I го обявява за държавно изкуство. По традиция на празника се поднасят дарове на водната богиня във вид на малки бамбукови лодчици, наподобяващи лотуси. На този легендарната девойка Нанг, дъщеря на брамин, сложила фигурки на животни, направени от изрязани плодове. Кралят се възхитил и обявил карвинга за тайландско културно наследство.
Карвинг свещите пък били изобретени в свещоливниците на Венеция през XVI век. Тамошните майстори внедрили нашумелия бароков стил и в тогавашните осветителни тела, допълва Мария.
Техноголията по приготвянето не е особено сложна, но изисква търпение. Взима се парафинена основа и се топи последователно в съдове с нагорещени цветни парафини. После докато свещта е мека се изрязва с нощ и с пръсти се оформят различни фигури и завъртулки. Какви ще бъдат фигурите и цветовете зависи от фантазията на съответния творец.
Преди година Мария видяла клип в интернет, който показва как се изготвят карвинг свещите. „Много ми хареса, веднага реших, че това е моето изкуства“, отбелязва тя. Наскоро е отворила и собствен магазин в артистичния квартал Капана в Пловдив, който се радва на растяща популярност.