Когато Гай Юлий Цезар управляваше Рим, а с него и света
от Паулина Гегова
Най-влиятелният пълководец в световната история – Гай Юлий Цезар е роден на днешната дата през 100 пр. н. е. Неговият стратегически похват, ораторските му способности и интелект не само го извеждат като еталон за завоевател, но и превръщат Римската република в най-могъщата империя за времето си. Макар тя да се превръща в принципат от Октавиан Август, именно Юлий Цезар изиграва най-важната роля в тази трансформация.
Политик, верен на популарската традиция, Цезар заедно с Марк Лициний Крас и Гней Помпей формира неофициалния Първи триумвират, който доминира римската политика за няколко години. Негова опозиция са оптиматите начело с Марк Порций Катон и Марк Калпурний Бибул. Цезар е начело на римската експанзия в Галия, която разширява римския свят до Северно море, а също и на първото римско нашествие в Британия през 55 пр.н.е. Разпадането на триумвирата води до срив в отношенията с Помпей и сената. Превеждайки своите легиони през реката Рубикон, разделяща Италия от Галия, през 49 пр.н.е., Цезар започва гражданска война, от която излиза като неоспорим господар на римския свят.
Още приживе е обявен за диктатор, което тласка най-близките съветници на Сената и верният му приятел Марк Юний Брут към преврат, заговор и успешно отнемане на живота му. Смъртта му предизвиква нова гражданска война, а само две години по-късно Сената го обожествява.
Цезар може и да е бил диктатор, но освен това се е славел с един от най-будните умове, които Римската империя е виждала. Прозата, мемоарите и съчиненията му са признати дори от Цицерон. Затова ви предлагаме десет негови мисли, които и в днешно време звучат все толкова актуални.
„Бих изгорил и дрехата си, ако знаеше плановете ми.”
„Върху жената на Цезар не може да пада дори сянка на съмнение.”
„Дойдох, видях, победих.”
„Жребият е хвърлен.”
„Одобрявам измяната, но не и изменниците.”
„По-добре да загинеш веднага, отколкото да живееш в очакване на смъртта.”
„При възникването на нови обстоятелства слуховете често изпреварват фактите.”
„Често в нещастия приятелите стават неприятели.”
„По-добре първи на село, отколкото втори в Рим.”
„Цицерон говори – хората се удивляват; Цезар говори – хората маршируват.” – Уорън Бенис