Кметът: Ще социализираме „Марица – Север”, заемаме се и с Младежкия хълм

  • от Благовест Андонов
  • 13:59, 26.12.2024

Символите на Пловдив – реката и тепетата, ще намерят място в капиталовата програма на Общината през 2025 година. Кметът Костадин Димитров заяви, че през последната година в администрацията са работили по концепциите за развитие на зоните край Марица и хълмовете.  Един от успехите е, че Община Пловдив спечели финансиране за социализацията на бул. „Марица – Юг”  от Водната палата до моста на Герджика. Средствата ще дойдат по програмата КИТИ, която е съвместно с община Габрово.

„В  район „Централен” може да започнем социализацията на поречието на реката. Извън това ще наблегнем и от другата й страна  – бул. „Марица – Север”. Имаме почти готова документация и проект, като ни остават финални крачки,  за да имаме едно ново пространство за спорт, култура и отдих.  Мотивирани сме  зоната  от Пешеходния мост на запад да бъде направена по същия начин, както е „Марица- Юг”. Реката трябва да е място, където хората да прекарват своето свободно време и дори когато отиват на работа, да имат по-удобен маршрут. Дори сега виждаме че „Марица – Север” се ползва от различни хора за спорт и разходка, но тя не е привлекателна”, заяви кметът.

Другата цел, която си поставя кметът е да се обърне внимание на Младежкия хълм. Място, което от десетилетия е оставено в страни от взора на властта.

„ На Младежкия хълм  има прекрасни пространства. През новата година ще опитаме с наши средства да реновираме самите алеи, които са в лошо състояние. Може да използваме примера от други паркове, например Лаута, където още като кмет на „Тракия” успяхме с малки намеси да накараме хората да влезят вътре и да се чувстват приятно”, каза Димитров. Той даде пример, че в подножието на тепето може да се изградят зони за спорт и отдих, като се възстановят и водните атракции. 

„ Панорамите са много интересни на всички хълмове. Освен Младежкия хълм, така е и на Бунарджика, Сахат тепе, Небет тепе. Трябва да стимулираме хората да ходят по-често там и да се наслаждават на гледките”, заяви градоначалникът.

Един от големите проблеми на Младежкия хълм, който е сходен с този в другите паркове, е старата и изсъхнала дървесна растителност. Тя има нужда от обновяване, като за това е нужна по-сериозна намеса. Димитров каза, че това това също е заложено в програмата на Община Пловдив през новата година, като ще се изготви концепция заедно с еколози и ландшафтни архитекти за всички паркове в града, които имат нужда от обновяване.