Как преди 127 години парижанинът Йожен Годар прелетя над Пловдив с балона „Ла Франс“
Преди 127 години на 19 август 1892 г. в небето над Пловдив с балонът „Ла Франс“ на парижанина Йожен Годар е извършено първото в страната ни „въздухоплаване - възнасяне с балон при свободен полет във въздушното пространство“.
Годар е 28-годишен прочут „въздухоплавач“. Това е най-голямата атракция и основна новина месеци наред на „Първото световно земеделческо-промишлено изложение“ проведено през същата година в Пловдив, първо в страната ни, първо и на Балканския полуостров!
Йожен Годар пристига в Пловдив на 26 юли 1892 г., а пълненето на балона започва на 19 август в 6 ч. сутринта и завършва в 16 ч. на същия ден.
Вестникът на изложението е описал това невиждано чудо на техниката така: „Балонът „Ла Франс“ е направен от тънък копринен плат. 768 парчета трапецоиди от този много як плат здраво съшити, съставляват едно кълбо, което, когато е надуто, завзема един обем от 400 кубични метра и има повърхност от 334 кв. м.“
Мястото определено за излитане се изпълва с над 5000 души. Пристига княз Фердинанд със свитата си. Определени са пътниците, първите, които ще покорят небесната шир са, д-р Никола Генадиев, редактор на вестник „Балканска зора“ и Хенрих Майер, архитект на изложението.
Фердинанд пожелава на пътниците добра сполука. Годар се покланя и нарежда да се пусне всичко. Балонът величествено се въздига. Засвирва химна „Шуми Марица“ а от ентусиазираната публика се чува мощно ура.
Скоро набрал височина изчезва в небето. Множеството хуква да го следи из пловдивските сокаци. Публиката дълго маха с шапки след смелчаците. Когато балонът изчезва в облаците, никой от изпращачите не е сигурен дали ще го види отново.
Целия следобед в града на тепетата се правят догадки за съдбата на балона. През това време във висините Никола Генадиев, подтикнат от французина, захваща да описва наблюденията си, които по-късно публикува.
„И първото ми впечатление беше, че градът прилича донейде на Неапол, но не Неапол, който съм виждал с очите си, а Неапол както преди 12 или 13 години съм виждал един път в спектроскоп“, разказва Генадиев.
За своя спътник редакторът пише, че е „28-годишен момък, красив и симпатичен, остроумен като парижанин, сърдечен като французин и сериозен в работата си като немец.“
В 19.59 „Ла Франс“ се приземява в село Радиново на 12 км. от Пловдив. Тълпа от любопитни граждани се събира около ресторант „Фелер“, откъдето множеството се пренася на изложението. Вратите на панаира се отварят безплатно за посрещачите, които се хващат на празнично хора, начело с Годар.
Всенародното веселие продължава до 1 часа след полунощ.
От 19 август до 1 ноември 1892 г. са извършени 25 издигания с балона. По време на полетите с Йожен Годар летят още 19 души, в това число и 4 офицери от българската армия.
Поручик Константин Кънев и подпоручик Васил Златаров са първите български офицери издигнали се в небето над България. Пътешествието е за един-два часа, в зависимост от „благоприятствующето време“. Слизането в селищата край града е изключително зрелище. Височината на полета е 1000 метра.
от „Енциклопедия на Пловдив“, автор Божидар Тотев