Ген. Мутафчийски: Пловдив е еталон как от гола поляна може да се направи модерна лаборатория
„Пловдив показа как - като сме единни в България, сме еталон за това, което може да се случи. От една гола поляна да се направи прекрасна лаборатория, каквато има много малко в България”, заяви началникът на Националния оперативен щаб генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски, след като разгледа открива новопостроената лаборатория за диагностика на COVID-19 към Инфекциозна клиника на УМБАЛ "Св. Георги".
Кметът Здравко Димитров заяви, че това е начинът да сме обединени като нация. Това обаче трябва се случва и когато нямаме катаклизми и пандемии.
Стефчо Автографа не пропусна да се сдобие с подпис и от ген. Мутафчийски
„Все по-нужни ще ни бъдат такива лаборатории, дори когато отмине COVID-19. Човечеството винаги ще бъде изправено пред такива предизвикателства. В докладите на световните организации се сочи, че инфекциозните болести – нови вируси и мутирали стари, ще бъдат най-голямата заплаха за човечеството”, каза ген. Мутафчийски. Той допълни, че в момента хората получават важен урок какво трябва да се прави в бъдещето.
„На този етап България се справя с малко жертви, всички от които са свидни. Вече имаме 18 референтни лаборатории, а в началото имаше само една. Дай боже, да се намери бързо ваксина или надеждно лекарство. Основен акцент трябва да са медицинските ресурси – интензивните легла. Така постепенно мерките една по една могат да бъдат премахнати. След това при изникването на нови огнища да отреагираме”, каза началникът на ВМА.
Председателят на Националния кризсен щаб влезе в лабораторията, за да се запознае с апаратурата и възможностите й.
„80% от болните се лекуват в домашни условия, а 20% са на болнично лечение. Всеизвестен факт е от кого трябва да бъде преценката. Личният лекар следи състоянието и при необходимост пациентът се приема в болница”, това заяви ген.-майор Венцислав Мутафчийски относно модела на лечение от COVID-19 у нас.
Той заяви, че няма как пациенти да се лекуват домашно с антибиотици и хлорохин, тъй като вторият препарат не може да се продава в аптеките. Той не е разрешен и няма откъде да се набави, а само болниците се снабдяват с него.
„Имаме 4 пациенти, които 33 дни не могат да се изчистят от вируса. Те са на домашно лечение, което говори, че вирусът е изключително упорит”, каза ген. Мутафчийски. Той поздрави екипа на УМБАЛ „Св. Георги”, които са предотвратили вътрешноболнична инфекция в една от клиниките с адекватни мерки.
В Инфекциозна болница има 6 интензивни легла с нужните респиратори, като до момента има само един пациент в тежко състояние, който е интубиран, каза проф. Карен Джамбазов. Той обясни, че в момента всички пациенти със съмнения за COVID-19 се настаняват в един от блоковете, който служи за филтър. Доказаните случаи се преместват в другия блок, където се лекуват.