Братя Мечкарови - от Кършияка до цирковия Оскар
Братя Мечкарови са световно известни български циркови артисти. Родени в Пловдив и израснали в квартал „Кършияка“, Атанас, Симеон, Рангел и Костадин половин век разнасят цирковата слава на България по света и правят истински пробив на запад. Те отварят пътя на нашите циркови артисти към големите световни арени. Известността им кара лично президента на САЩ Ричард Никсън да ги гледа на представление във Вашингтон. Излизат на една сцена с Шер, Луис Армстронг, Ела Фицджералд, Сами Дейвис-Джуниър, холивудските звезди Стив Рийвс, Робърт Уогнър, Натали Ууд и др.
През 1975 г. на цирковия фестивал в Монако печелят „Сребърен клоун“ еквивалент на филмовия „Оскар“ и златна купа връчени им от принц Рение. След това княжеското семейство прави парти в двореца, на което нашите артисти са поканени и Латинка Мечкарова – съпруга на Рангел, получава лично от владетелите на княжеството, като подарък обща снимка, на която са принц Рение, принцеса Грейс Кели и децата им Каролин, Албер II и Стефани.
Трупата участва в програмата на най-големия цирк в света „Ринглинг Брос циркус“ („Ringling Bros and Barnum&Bailey“) с три манежа, а те играят на централния, на който работят най-добрите. В акробатичните си номера братя Мечкарови включват Латинка, която бързо става звезда с изпълненията на прът, който е на рамената на двама от братята, а тя от 6 метра височина прави три салта и се приземява на една ръка върху тънкият прът от фибростъкло. С този номер печелят златната купа в Монако.
Братята са лауреати на Димитровска награда през 1969 г., при връчването на която, Тодор Живков им казва: „Ей мечкарчета, това, което вие направихте, едва ли ще се повтори“. Последната награда на трупата е от 1999 г., когато получават отличието „Златен цирк“ – най престижната награда на Италия за това изкуство.
До 1989 г. братя Мечкарови са донесли най-много валута на България. За представленията им получават по 3000 долара, но държавата ги прибира и им плаща по 300.
Атанас, най-големият брат (роден през 1929 г.), е бащата на легендарната циркова трупа. Еквилибристиката е „тясната му специалност“. Коронният му номер е слизане и качване по стълба на една ръка, който подлудява публиката по целия свят. Корифеите на еквилибристиката Осински и Егоров го признават за №1 в този цирков жанр.
Другият брат Костадин представя пред публиката десетки уникални номера, неизпълнени от никой друг. Получава дузина отличия от които: златен медал от Европейския фестивал по акробатична клоунада, специалната награда на журито от Международния фестивал по цирково изкуство „Хавана – 1981“, златен орден „Кирил и Методий“ първа степен за цялостен принос в цирковото изкуство. Прави номерът „баланс върху 7 цилиндъра“, който е уникален. Височината на 7-те цилиндъра един върху друг е 7 метра. След оттеглянето на трупата до ден-днешен никой в света не го е повторил. Балансьорът не използва осигурителна мрежа.
През 1980 г. пред 60,000 зрители в легендарната зала „Медисън Скуеър Гардън“, балансира с ръце върху 7-те кръстосани цилиндъра и само миг невнимание го срутва на земята, а острите ръбове на цилиндрите раздират кожата му на десетина места. Целият е облян в кръв. Брат му Рангел иска да го смени, но той отказва и след кратка концентрация изпълнява отново номера. Еуфорията е нечовешка, залата избухва и всички реват неистово „Булгерия“. На следващия ден в. „Ню Йорк таймс“ излиза с голямо заглавие: „Братя Мечкарови – 5 минути триумф за България“.
Третият брат Рангел е акробат, еквилибрист и от 1984 г. става дресьор. Единственият българин, който кара 250 килограмова мечка да скача на въже, да балансира върху цилиндър, върху прът, да кара колело, да играе футбол, да танцува салса и ламбада, да язди кон. Коронен номер е две мечки държат във въздуха греда и върху нея играе акробатка. Дресира кучета, които правят двойно салто от място и котки (най-трудни за дресура), които карат скейтборд, танцуват на двете задни лапи по двойки, скачат през огнени обръчи и правят уникален баланс върху топка. За около 16-17 години обучава 9 мечки.
Четвъртият брат Симеон е известен с коронния номер „руска палка“ или „руска бара“ (двама с прът върху, който прави салта акробатка). Най-големият дресьор на английския цирк Дик Чиперфилд, казва пред „Ню Йорк таймс“: „Докато има артисти като братя Мечкарови, циркът няма да угасне“.
От „Енциклопедия на Пловдив“, автор Божидар Тотев
Kоментари
Все още има живи в село Ръжево Конаре.Да са живи и здрави.