Боил Банов: Новият закон носи повече средства за киноиндустрията, не виждам причина да бъде спиран
"Не виждам основание за вето на Закона за филмовата индустрия, но това е в правото на президента", каза министърът на културата Боил Банов в интервю за предаването „Тази сутрин“ по bTV по повод писмо от филмови дейци, които настояват президентът Румен Радев да наложи вето на Закона за филмовата индустрия.
„Важни промени се приеха в Закона за киното, които донесоха повече средства и дават възможности за развитието на цялата индустрия. Основната задача е изпълнена – в пъти повече средства за кинопроизводство и разпространение в страната“, посочи министърът.
„Трябва да се говори конкретно какво е притеснителното в този закон. Внесе се едно предложение за финансиране на сериали, но мисля, че текстовете са балансирани. Парите за кинопроизводство не могат да бъдат пипани. Те са в отделна форма. Трябва да се говори текст по текст. Схемите досега са запазени каквито са плюс увеличение с 10 млн. Това са гарантирани средства. Остават и финансовите комисии. Киното от 2003 г. чака промени в този закон. Когато тръгнат нещата с повече средства, хората ще разбеарт, че е добре за бранша“, добави той.
„С колегите сме седнали и сме работили 2 години с цялата гилдия по този законопроект. Едно от ключовите неща са стимулите за тези, които снимат филми. С въвеждането им вдигнахме с 12 млн. лв. парите за кино. Мисля, че в началото предложените текстове в парламента бяха малко недомислени. Впоследствие текстовете се изчистиха и смятам, че сега са балансирани. Аз не съм в парламента, работя по текстовете докато се внесат. След това съм контактувал с гилдията, но законодателният процес не е моя работа. Винаги съм вземат позиция от гледна точка на гилдията и съм бил за това да имат възможности за повече работа. Правихме срещи между четенията с колеги от бранша. Те даваха съображения, много неща се уточниха и изясниха и станаха приемливи за тях. Кое не е добре в закона, кой текст е ретрограден и кой причинява някаква драма в конкретен творец? Законът е много всеобхватен. На президента ще му бъде трудно да върне този закон, защото трябва да има основание, не може да бъде по принцип“, заяви Банов.
"Много се застъпи по посока на отчетността и прозрачността още докато се работеше по закона. Добавените от народните представители също са в тази посока. Има контрол на всяко ниво и ясни параметри, експертни комисии, които да оценяват, вкара се и контрол след произвеждането на даден филм. Одобрявам закона. Има неща, които мога да коментирам, но те са конкретни. Смущава ме точката за зрителите, защото по принцип европейското кино има по-малко зрители и всякаква постановка за това, че ще трябва да има определен брой зрители, за да се кандидатства пак, е притеснителна. Но зрителите са направени символична бройка, въведоха се и критерии за кандидатстване след участие на фестивали. Има сериозен баланс и само практиката и времето ще покажат как ще действа законът. Излязохме от малкото ниско финансиране, когато е тихо, но трудно се случва нещо. Сега е много шумно и много позиции се изразяват. Има 15 млн. лв. базови за стимули за кинопроизводство. Има 26 млн. вече за производство на българско кино. В тази среда ще започнем да говорим и за изкуство и приоритети. Ще има много мнения, но ще се случват и неща. Има европейски директиви, които много ясно казват какво изкуство се подкрепя. Те се следват и с текстовете в този закон. Европа финансира авторските филми. Оставени са достатъчно критерии, за да може качественият сериозен продукт да върви напред. От тази гледна точка не мисля, че има притеснения“, заяви Банов.
По думите му на този етап, ако има вето на президента, няма да помоли за преразглеждане.
„Това са нови средства и нов начин. Трябва да се поработи, за да се види дали има нещо, което трябва да се промени. На думи и на мнения от сорта „Аз харесвам, аз – не“ не става. Трябва да се поработи. Реални притеснения няма. В сферата на изкуствата от 500 души има 480 различни мнения. Това е характернио за хората на изкуството. Важно е как ще тръгнат нещата. Сега има условия за развитие. С голямо уважение съм към колегите, за да кажа, че това е писмо заради предизборната кампания. Това писмо го чета като червена лампа. Когато тръгнем да изпълняваме закона, трябва да бъдем много внимателни и да видим къде са прави част от тези хора, за да свършим работата си дългосрочно. С връщане на закона няма да стане. За народните представители не мога да кажа дали ще подкрепят едно вето на този закон, но аз не виждам основание за вето и съм готов да споря с всеки, който разговаря текст по текст“, допълни той.
Министърът призна, че вече се е ваксинирал срещу коронавирус с ваксината на „Астра Зенека“, защото не е виждал майка си вече година от страх да не я зарази с COVID-19. Освен това разкри, че съпругата му е с хронично заболяване.
Той не пожела да говори за собственото си политическо бъдеще с думите: "Има много време до номинациите за изборите. Това са поне 5 дни, а за мен като министър това е страшно много време. Много неща правим и трябва да направим в тези дни. Сега се занимаваме активно с ваксинация на хората в театрите, в киното и читалищата. Събрахме списъци и сме ги предали на Министерството на здравеопазването. Започнаха вече да ги викат".
По темата за наградата „Златен Орфей“, Банов заяви: „За мен е най-важна оценката на държавата към хората от този бранш. Това е самостоятелно изкуство, няма трудов договор и заплата. За тези хора беше обидно след години да се чудят как да свързват двата края. Наградата „Златен Орфей“ за тях е отношение на държавата и те го усещат по този начин. Това са хора, които ни прославят по света. Трябва да има повече български артисти в номинации от всякакъв характер. Демокрацията е индивидуалност и лична и творческа свобода“, пише Актуално.