Зико: Тютюневият град не е на едно семейство, отношението на НИНКН е нехайно
"Искам Тютюневият град да бъде напълно реконструиран, да бъде превърнат в едно привлекателно място и да бъде на пловдивчани, не на едно семейство, което да се разпорежда с него", заяви кметът Здравко Димитров по време на пресконференция след събарянето на два склада.
Той е категоричен, че не одобрява отношението на НИНКН и Министерството на културата към паметниците на културата, като го определи като нехайство.
„Има подадени документи, с години те чакат, собствениците губят търпение и напрежението ескалира. Ще дам за пример сградата на улиците „Авксентий Велешки“ и „Иван Вазов“ – работи се, имат си предписание, имат си проект, спазват си го, това беше бившата дирекция на Тютюневата фабрика. В същото време бутането на грозната сграда на булевард „Христо Ботев“ и „Авксентий Велешки“ беше спряно устно, но никой не се подписа, че е спряно. А какво ще стане, ако тя падне – какво ще се случи с мен или собствениците, Петкана ли ще дойде да ме оправдава?“, каза още Зико.
Според него проблемите са трупани с години.
„Не оправдавам господин Минеков, но не е само той виновен, това е проблем, който се е наслоявал с години. В НИНКН отлежават с години проекти, имам информация, че са забавени такива за 5 милиарда лева. Преди са работили 2400 души, а сега 44, значи трябва министерството да предприеме нещо. Ние сме за да се спазват законите, ние сме за проверки и ако има виновни нека бъдат наказани, да има публичност. Не може един инвеститор, когато купи сграда тя да не е паметник на културата, а когато реши да прави нещо изведнъж става паметник“, категорично заяви Димитров.
Кметът обаче не отговори на въпроса каква всъщност е визията на общината за района там. И не е ли редно като страна, която има интерес да се случи нещо добро, да подеме инициатива, да представи на пловдивската общественост концепция и да бъде посредник между собственици, държавни институции и общественост, за да се стигне до съграждане, а не до рушене.