Украинчета пяха коледни песни в Общината, благодарни са за оказаната подкрепа
Украински деца на възраст между 4 и 12 години благодариха на пловдивчани и Община Пловдив за оказаната подкрепа със специална коледна програма. Освен песни и стихотворения, малчуганите и техните семейства бяха подготвили и подаръци – ръчно изработени коледни гномчета, коледни кукли, характерни за Украйна, както и произведени в родината им и специално изпратени играчки за елха. Събитието се състоя в Заседателната зала на Община Пловдив, където присъстваха кметът Костадин Димитров, Почетният консул на Украйна за България Димитър Георгиев, ръководителят на фондация „Подкрепа за Украйна” и управител на „Втори дом” Наталия Еллис, Таня Георгиева, директор на Секретариата на Съвета на БМЧК, както и представители от администрацията и медиите.
Тя подчерта още, че основна роля в интегрирането има Българският Червен кръст, който е първата институция, която посреща укранските бежанци и им оказва начална подкрепа – медицинска грижа, подслон за няколко дни и трапезария с топла храна (финансирана от Червения кръст на Хонг Конг). Освен това психолозите, работещи с бежанците, говорят руски и английски, за да се осигури още по-добър контакт с хората.
През идната седмица 25 семейства ще получат пакети с хранителни продукти от първа необходимост, към които са добавени също мандарини и ябълки.
А Таня Георгиева разказа, че доброволци от Червения кръст още от първия ден на военния конфликт оказват подкрепа още от границата на Република България и това продължава до ден днешен.
„В Област Пловдив е ситуиран първият хуманитарен пункт, който предлага не само хуманитарна помощ, а и медицинско подпомагане, което включва плащане на здравни осигуровки за тези, които спешно се нуждаят от операция, за да бъдат регистрирани по най-бързия начин в здравната система. Освен това, там се предоставя храна за първите дни от престоя на хората в града”, коментира Георгиева.
Инж. Димитър Георгиев припомни, че непосредствено след началото на войната, Консулството съвместно с Община Пловдив започва най-мащабния проект в целия Европейски съюз, благодарение на който над 150 000 украински семейства са приютени под тепетата.
„Освен Общината, има и още няколко други структури, които протегнаха ръка и продължават да полагат подобаващи грижи за украинските бежанци, така че те да чувстват България като своя втора родина”, подчерта инж. Георгиев.
А приемствеността в град Пловдив не е от днес, а се случва вече 8 хиляди години, коментира кметът на Пловдив Костадин Димитров и допълни: „Пловдив винаги е показвал, че е град, в който различни етноси, общности и религии могат да съжителстват и да си помагат. Както имаме еврейска, арменска и други общности, сега вече имаме и украинска, която вече е двигател за определени интеграционни процеси.”
В края на събитието украинските деца поднесоха подаръците на кмета, а той от своя страна им подари по един български буквар и торбички с коледни лакомства.