Цариградски архитект вдига паметника на Бунарджика
от Мария Луцова
Паметникът на загиналите за Освобождението на България воини на Бунарджика е първият, открит в страната. Това се случва през 1881 г. Въздигнат е по проект на цариградския архитект Вокар. Става дума за типов проект, по който в последствие са изградени още шест подобни паметници, но с различни надписи – част от тях са на Шипка и в Плевен, разказва директорът на Историческия музей Стефан Шивачев.
Вече повече от 136 години пловдивското гражданство се събира на Бунарджика, за да почете паметта на онези герои, които са загинали за България.
Ето как „Марица” отразява откриването в своя брой 322: „Завчера в неделя, според както бяхме известили, станъ освящението на въздигнатий връз Бунарджика памятник за възпоменание на падналите около Пловдив храбри руски войници. Часа на 10 ½ водосветът се почнъ от Н. Боголюбие Левкийский г. Гервасия при съдействието на двама священици и присъствието на руский генералний консул г. Кребела и на другите членове на русското генерално консулство, на много директори, членове на Постояний комитет и голямо множество народ.
Една комиссия, състояща от г. Консулова, Пловдивский префект, г. Ив. Ст. Гешов, Пловдивский кмет, и г. Пашалери, Пловдивский инженер, се беше назначила да приеме памятника. Най-старий из тая комиссия, г. Консулов, след освящението каза някои трогателни думи, които се последваха от едно кратко словце от отца Максима Пелова, и след което тържеството свърши. Актът на предаването се подписа най-после в градский съвет, а памятникът, заедно с присъствуващите се фотографира, щом се свърши тържеството.
Пловдивский памятникъ е подобен по направата на останалите памятници, въздигнати на разни точки отсам и отвъд Балкана. Над подножието е турено един обелиск, над който се исправя един кръст. На южното лице на обелиска е изкусно издълбан на мрамор императорский орел, а под него и над един Георгиевский кръст личат знамена, оръжия и една котва.
Под тия символи има една мраморна плоча, на която има изписани следующите думи: „В царствувание росийского императора Александра и под началством генерал-адъютанта Гурко 3-го, 4-и и 5-го января 1878 года сражение при Филиппополе.”
Ето я пълната програма за 3 март:
11 ч., Катедрален храм “Св. Богородица”
Молебен, отслужен от Н. В. Пр. Пловдивския Митрополит Николай
12 ч., Паметник на руските освободители – Бунарджика
Тържествено отбелязване на 140-та годишнина от Освобождението на България. Водещ – Христо Христов, официално слово на Савина Петкова – Председател на Общински съвет - Пловдив. Полагане на венци и цветя, с участието на представителен взвод, венценосци и военен духов оркестър
13 ч., Паметник на опълченците – Централни гробища
Панихида за загиналите български опълченци. Полагане на венци и цветя, с участието на представителен взвод, военен духов оркестър
16 ч., Пл. “Стефан Стамболов”
Празничен концерт на Биг Бенд Пловдив,
ръководител Николай Гешев
18.30ч., Пл. „Централен”, пред Гарнизонния военен клуб
Тържествена проверка - заря по повод Националния празник на Република България – 3 март, с участието на военни формирования от гарнизон Пловдив.
Водещ Петър Тосков