Строителите унищожили пещ на 6000 години в пловдивската могила
от Руслан Йорданов
Строителната фирма, която направи огромен изкоп непосредствено до древната могила Яса тепе – 1 в Пловдив, унищожила структура от 4-о хилядолетие пр.н.е. – пещ или жилище, съобщи директорът на Археологическия музей Костадин Кисьов. Нарушението е установено при проверка на комисия от Инспектората на Министерството на културата, в която са участвали и опитни археолози – Кисьов, Жени Танкова и Мая Мартинова.
Според директора нито общината, нито Министерството на културата имат някаква вина за издадените разрешителни за строеж. Строителният обект се намира извън границите на охранителната зона на древната могила Яса тепе - 1 в квартал „Филипово“.
Кисьов смята, че е нарушен чл. 160 от Закона за културното наследство, който постановява, че когато при изкопни работи се открият археологически находки, собственикът е длъжен да информира музея или кмета, и да спре работа, за да се предприемат нужните мерки.
Миналия понеделник археологът Росица Миткова е получила сигнал, че се копае до плоската могила, която крие останки от 5-о хилядолетие пр.н. е. – най-древната история на Пловдив. Тя намира в изкопа старинна керамика и настоява машините да спрат. Строителите обаче не я допускат до обекта и я прогонват. Днес или утре Инспекторатът ще излезе с решение каква санкция да наложи на строителната фирма – съгласно закона те са заплашени от глоба до 3 хиляди лв.
Костадин Кисьов допълни, че не е изгребан най-древният пласт на Пловдив - селищната могила Яса тепе – 1 си стои на място, за съжаление тя е застроена отгоре. Строителният изкоп е достигнал дълбочина от 6-7- метра - същинският обект не е нарушен. Пластовете не са безвъзвратно загубени за археологически проучвания, допълни той. Кметът на Пловдив Иван Тотев обяви, че след като бъде оповестено решението на инспектората общината ще реагира по съответния начин.