Складът на “Г.М.Димитров“29 поредната обречена сграда в Тютюневия град?
Собствениците на тютюневия склад на ул. „Г.М. Димитров” 29 не са изпълнили заповедта на тогавашния кмет на Пловдив Иван Тотев за временно укрепване на сградата след избухналия през август пожар, това съобщиха за Plovdiv Time експерти от ведомството, които са проследили казуса със сградата.
Ето каква е хронологията на събитията в документ, предоставен ни от Министерството на културата в отговор на запитване на Plovdiv Time имат ли инвеститорите намерения да строят в зоната, която е защитена.
В кратък срок след пожара, със становище на Министерството на културата от 9.12.2016г., по реда на Закона за културното наследство е съгласуван проект за временно укрепване на сградата - „Проект за временно укрепване на запазените структури на ТЮТЮНЕВ СКЛАД в УПИ XVII-929, кв.162-нов, 306-стар, ЦГЧ - Пловдив, ул.„Г. М. Димитров”№ 29, части: Конструктивна експертиза; Конструкции; Архитектурно заснемане; ПБЗ; ПУСО“.
Укрепване и обезопасяване отвън обаче няма, за разлика от намиращите се наблизо складове на Кудоглу.
Кореспонденцията във връзка с имота в Тютюневия град продължава и през следващата година. С писмо от 18.04.2017 г. Министерството на културата уведомява община Пловдив, че не се допуска демонтиране на оцелелите зидове, така че те да могат да бъдат запазени и включени като автентични елементи при изготвяне на проекта за реконструкция на сградата.
До момента обаче в Министерство на културата не е и постъпвало предложение за промяна на статута на и режимите за опазване на територията.
Сградата на тютюневия склад на ул. „Г.М.Димитров“ № 29 в Пловдив попада в територия с културно-историческо наследство: „Система от улични ансамбли по ул. ”Иван Вазов” и ул. ”Ц. Дюстабанов” - част от Историческа зона “Филипопол – Тримонциум–Пловдив” - групова археологическа и архитектурно-строителна недвижима културна ценност, припомнят още от културното ведомство.
Каква е историята на имота, който преди дни отново попадна във фокуса на общественото внимание, след като строители от съседния парцел бутнаха част от стената на сградата?
От документацията около тютюневия склад след пожара, става ясно, че със заповед на кмета на Пловдив от 22 август 2016 г. и с писмо от 30 август от НИНКН на 31 август е проведена междуведомствена комисия за състоянието на трите склада, които избухнаха в пламъци на 20 август.
Комисията излиза с констативен протокол, който постановява – обезопасяване на периметър около сградите, изготвяне на конструктивна експертиза и проекти за укрепване, както и самото укрепване с консервационно-реставрационни работи с ясно разписани срокове за отделните дейности.
Тогава става ясно, че в документацията на Националния институт за недвижимо културно наследство имотът се води на административен адрес „Г.М.Димитров” 27.
В заявление от 23 ноември 2016 г. вносителите представят нотариален акт, постановление на ПОС две скици от Кадастъра, че адресът е на ул. „Г.М.Димитров” 29.
Разликата в адресната номерация произтича от първоначално общия голям имот с планоснимачен номер 697, от който са образувани два имота – 697 и 929.
Имотът на Галакси Пропърти Груп е вторият, а първият – този на Таха Рахман. Любопитното е, че имотът на Рахман се води на адрес ул. „Г.М. Димитров”27-29, което става ясно от две преписки, водени с НИНКН по повод инвестиционните му намерения, става ясно още от документацията.
Подаденото от инвеститорите „Галакса Пропърти груп” е видно, че собствениците на склада на ул. „Г.М.Димитров” 29 искат „Разчистване на останки от изгорял тютюнев склад на ул. „Г.М.Димитров” №29, УПИ XVII-929, кв. 162-нов, 306, Централна градска част-Пловдив, ПИ с идентификатор 56784.522.162”.
Приложени са документи – актуална фотодокументация за временното укрепване на запазените структури на Тютюневия скад, строително-конструктивна експертиза, част конструкции, План за безопасност и здраве, План за управление на строителните отпадъци.
Така формулираните заглавия на обекта в различните части на внесената документация съответстват на намеренията на възложителя за преизграждане на обекта. Представената строително-конструктивна експертиза – на база на натурни и лабораторни изпитвания, установява, че след пожара конструкцията на сградата заплашва от самосрутване.
Собствениците пристъпват към укрепване с тръбно скеле от вътрешната страна на сградата. Това е първият етап с цел осигуряването на безопасността в и около обекта,друго обаче не правят.
Поради тежкото състояние на запазените части, се предлага демонтаж на останките. От НИНКН намират искането за обосновано и допустимо с уговорката, че принадлежността на сградата към територия за опазване на културното наследство със статут на групова недвижима културна ценност изисква и е адекватна реконструкцията на уличните фасади.
Издадено е разрешение за пълен демонтаж, което обаче е спряно от министъра на културата. В последствие от фирмата собственик входират документацията в Община Пловдив, но от там е установено, че има несъответствия, предвид двата документа, които си противоречат. На изпратеното запитване до Министерството на културата оттам отговарят, че в момента тече обследване на статута на сградата.